Tatilde Seyredebileceğiniz En İyi Biyoteknoloji Odaklı Filmler!

Yeni yıla girerken tatilde yatağa sarılıp film izlemekten daha iyi ne olabilir? Sizin için birbirinden iyi filmlerin bir listesini oluşturduk. İşte tatilde sizi düşündürürken eğlendirebilecek bazı biyoteknolojik film önerileri!

Gattaca (1997)

IMDb: 7.7

“Gattaca”, 21. yüzyılda geçen bir bilim kurgu filmidir. Bu dönemde genetik mühendislik çok ilerlemiş ve bilimsel olarak kusursuz insanlar yaratılmaya çalışılmaktadır. Özel görevler için yetiştirilen bu yeni süper insan ırkı yüzünden, normal yollardan dünyaya gelmiş insanlar işsiz kalmakta ve ikinci plana itilmektedir.

Filmde, Vincent adında bir karakterin hikayesi anlatılır. Vincent, genetik olarak “eksik” olduğu için toplumda alt sınıf olarak görülür. Ancak o, astronot olma hayalini gerçekleştirmek için mücadele eder. Gattaca adlı bir şirkette temizlikçi olarak çalışmaya başlar, ancak daha sonra sakat bir atletin kimliğini devralarak şirkette daha iyi bir pozisyona geçer.

Ancak, şirkette işlenen bir cinayet Vincent’ın hayallerini tehlikeye atar. O, hem bir cinayet şüphelisi hem de sahte kimlikle içeri sızmış bir kişi olarak karşımıza çıkar. Film, teknolojinin getirdiği etik ve toplumsal sorunları ele alır.

Creation (2009)

IMDb: 6.6

“Creation” (2009), Charles Darwin’in hayatını ve çalışmalarını konu alan bir biyografik drama filmidir. Film, Darwin’in eşi Emma ile olan ilişkisini ve en büyük kızları Annie’nin anısını ele alırken, Darwin’in “Türlerin Kökeni Üzerine” adlı eserini yazma mücadelesini anlatır.

Film, Darwin’in 1859’da yayımlanan başyapıtı “Türlerin Kökeni Üzerine” adlı kitabını hazırlama sürecinde inanç ile bilimsel gerçeklik arasında ‘Tanrı mı, evrim mi?’ sorusu içinde yaşadığı ikilemleri ve 10 yaşındaki kızını kaybetmesinin öyküsünü konu eder.

Darwin, dindar eşi Emma ile olan ilişkisinden kaynaklanan endişeler nedeniyle kitabını tamamlamakta gecikir. Emma, cennete gideceğinden ve Darwin’in gitmeyeceğinden, böylece sonsuza dek ayrılacaklarından endişe eder.

Film, Darwin’in hayal ve gerçeklik arasında gidip geldiği, Annie’nin ölümünün Darwin ve Emma arasında bir tabu konusu olduğu ve her ikisinin de ölümü için yoğun suçluluk hissettiği bir dönemi yansıtır.

Blueprint (2003)

IMDb: 5.6

“Blueprint” (2003), dünyaca ünlü bir besteci olan Iris Sellin’in hikayesini anlatan bir bilim kurgu filmidir. Iris, ölümsüz olmak istemektedir ve ölümcül bir hastalığa yakalandığını öğrenir. Ancak, Iris bu durumu kabul etmez. Kendisini ve sanatını ölümün ötesinde, tüm gelecek nesiller için korumak adına kendisini klonlar.

Klonlama işlemi başarılı olur ve Iris, Siri adında bir kız çocuğu doğurur. Siri, annesinin hem yüz özelliklerine hem de müzik yeteneğine çok benzer. Siri, 13 yaşında kendisinin annesinin klonu olduğunu öğrendiğinde, tüm dünyası başına yıkılır. Bir zamanlar çok yakın ve tatlı olan anne-kız ilişkisi, duygusal bir mücadeleye dönüşür.

Siri, daha sonra hayal kırıklığına uğradığı varoluşundan kaçmak için Kanada’ya taşınır ve ormanda geyikleri fotoğraflayarak medeniyetten uzakta yalnız bir hayat sürmeye başlar. Ancak, kader ona kendini izole etme durumundan kurtulma olanağı sunar. Greg adında çekici bir mimarla tanışır ve bu, Siri’nin hayatına aşkı geri getirir ve hatta anne ile kız arasındaki uzlaşmayı sağlar.

Deney – Splice (2009)

IMDb: 5.8

“Splice” (2009), genç bilim insanları Clive Nicoli ve Elsa Kast’ın hikayesini anlatan bir bilim kurgu-korku filmidir. Clive ve Elsa, insan DNA’sını çeşitli hayvan genleriyle birleştirmek suretiyle proteinlerini sentezleyip “hybrid” yaratıklar yaratmaya uğraşmaktadırlar.

Belli bir başarı noktasına ulaşan bilimciler, çalışmalarını artık bir adım daha ileriye taşıyıp insan DNA’sını kopyalamak isterler. Fakat yürüttükleri projenin finansörleri bu aşamaya gelindiğinde insan DNA’sı ile deneyler yapılmasına karşı çıkar ve bundan dolayı Clive ile Elsa projeyi gizlice yürütme kararı alırlar.

Clive’nin sonradan tereddütleri başgösterecek olsa da, Dren adını verdikleri bir hybrid yaratığı yapay yollarla doğurturlar. Dren, normal insan bebeklerinden çok daha hızlı gelişmeye başlar ve birkaç ay içinde bir yetişkin haline gelir.

Clive ve Elsa bir deney ürünü olan ve ne tam anlamıyla insan, ne tamamen hayvan olan Dren’i finansörlerden ve diğer bilimcilerden saklamaya çalışırken bu ilginç yaratıkla aralarında bilimin ötesinde duygusal bağlar da oluşmasına engel olamazlar. Ancak, zaman geçtikçe olaylar daha karmaşık bir hâl almaya başlar.

İnanılmaz Örümcek Adam – The Amazing Spider Man (2012)

IMDb: 6.9

“The Amazing Spider-Man” (2012), Marvel Comics karakteri Örümcek-Adam’a dayanan bir Amerikan süper kahraman filmidir. Filmde, genç bir Peter Parker’ın hikayesi anlatılır. Peter, gerçek ailesi tarafından terk edilmiş ve dayısı ve yengesi tarafından büyütülmüştür. Lise çağında olan Peter, sosyal hayatta zayıf karakterli bir gençtir ve Gwen Stacy’ye aşık olmuştur.

Bir gün, babasına ait bir çanta bulan Peter, anne ve babasının ortadan kaybolmasının ardındaki sırları çözmeye karar verir. Bu süreçte Oscorp şirketi ve babasının eski ortağı olan Dr. Curt Connors’ın laboratuvarıyla karşılaşır.

Peter, genetiği değiştirilmiş bir örümcek tarafından ısırıldıktan sonra, yeni keşfedilen, örümcek benzeri güçler kazanır ve şehri gizemli bir sürüngen düşmanının entrikalarından kurtarmak için dışarı çıkar. Ancak, bu süreçte Peter’ın hayatı eskisi gibi olmayacaktır.

Yok Oluş – Annihilation (2018)

IMDb: 6.8

“Annihilation” (2018), Alex Garland tarafından yazılan ve yönetilen bir bilim kurgu psikolojik korku filmidir. Film, Jeff VanderMeer’in 2014 tarihli aynı adlı romanına dayanmaktadır.

Filmde, eşinden bir süredir haber alamayan bir biyolog (Natalie Portman), bir psikolog, antropolog ve araştırmacıyla birlikte, tüm teknolojik nimetlerden uzaktaki X-Bölgesi’ne doğru yola çıkar. Ancak burada umduklarından çok daha farklı şeyler bulacaklardır. Bu bölge, bir meteorun düşmesi sonucu ortaya çıkan ve bitki ve hayvanların yabancı bir varlık tarafından mutasyona uğradığı gizemli bir karantina bölgesidir.

Ölümcül Deney – Resident Evil (2002)

IMDb: 6.6

“Resident Evil” (2002), Paul W. S. Anderson tarafından yazılan ve yönetilen bir bilim kurgu gerilim filmidir. Film, Capcom’un “Resident Evil” adlı ünlü video oyunu serisinden uyarlanmıştır.

Film, Umbrella Corporation adlı bir şirketin Raccoon şehrinin dışına Hive adlı bir genetik araştırma merkezi kurduğunu anlatır. Bu merkezde çeşitli genetik araştırmalar yapılır ve çeşitli virüsler üretilir. Ancak bir gün, T-virus adlı virüs bir hırsız tarafından ele geçirilir ve büyük bir paniğe yol açar. Virüs, merkezde çalışan herkesi zombiye dönüştürür. Bu duruma müdahale etmek için özel bir ekip oluşturulur.

“Resident Evil”, genetik mühendislik ve biyoteknoloji konularını, zombi kıyameti senaryosu ile birleştiriyor.

Bonus dizi:
Biohackers (2020)

IMDb: 6.8

“Biohackers” (2020), Christian Ditter tarafından yaratılan bir Netflix dizisidir. Dizi, tıp öğrencisi Mia Akerlund’ın hikayesini anlatır. Mia, Almanya’nın en iyi üniversitelerinden birine girer. Ancak asıl amacı, bir aile trajedisi ile bir profesörü birbirine bağlayan komployu açığa çıkarmaktır. Mia’nın geçmişinden getirdiği sırları vardır ve aslında üniversiteye sadece tıp okumak için gelmemiştir.

Dizi, gençlik hikayeleri ve kampüs sekansları ile dikkat çekerken, aynı zamanda heyecanlı ve merak uyandıran bir giriş yapar. Mia’nın gizemli kimliği, bölüm aralarına yerleştirilen flashbackler ile ortaya çıkar. Bu flashbackler, Mia ile profesör Tanja Lorenz arasında yıllar evvel gerçekleşen bir problemi ortaya koymaktadır.


Kaynak
https://tr.wikipedia.org/wiki/Gattaca
https://www.karanliksinema.com/2014/09/gattaca-1997.html
https://www.filmler.com/film/gattaca/
https://en.wikipedia.org/wiki/Creation_%282009_film%29
https://www.sinemalar.com/film/32736/creation
https://en.wikipedia.org/wiki/Blueprint_%28film%29
https://tr.wikipedia.org/wiki/Deney_%28film,_2009%29
https://tr.wikipedia.org/wiki/%C4%B0nan%C4%B1lmaz_%C3%96r%C3%BCmcek_Adam
https://www.sinemalar.com/film/1712/inanilmaz-orumcek-adam
https://en.wikipedia.org/wiki/Annihilation_%28film%29
https://www.sinemalar.com/film/232993/annihilation
https://blog-okur.com/biohackers-dizi-konusu-ve-yorumu-netflix/
https://sinemasayfam.com/2020/08/25/biohackers-dizisi/

+1
2
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
Bu içeriği paylaşın

Yorum bırakın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Scroll to Top