Erkekler İçin Doğum Kontrol Hapı

Yıllar boyunca doğum kontrolünün yapılması kadınların sorumluluğunda olan bir durum olarak nitelendirildi. Hamileliği engellemek adına birçok kadın, doğum kontrol haplarını kullanmakta ve bu da beraberinde birçok olumsuz yan etkiyi getirmekte. Bu zamana kadar erkekler için geliştirilen doğum kontrol ilaçlarının yan etkileri; sperm üretimini baskılamak, depresyon, kilo alımı ve libido azalması olarak sayılabilir. Bu sebeple de bu zamana kadar herhangi bir eczanede erkekler için doğum kontrol hapı ilaçları görmeniz mümkün değil.

Amerika Birleşik Devletleri’ndeki bilim insanları, erkekler adına üretilen doğum kontrol hapının fareler üzerinde yapılan çalışmalarda gebe kalmayı %99 oranda engellediğini bildirdi. Hormonal bir ilaç olmadığından herhangi bir yan etkisinin kaydedilmediği duyurulan bu hapların, deneklerin fonksiyonlarında 4 ila 6 hafta içerisinde normal etkisine döndüğü belirtildi.

Özellikle erkekler açısından avantajı; ne vazektomi gibi kalıcı kısırlığa neden olması ne de prezervatif gibi tek kullanımlık olması.

Bilimsel araştırmanın sonuçlarını duyuran Minnesota Üniversitesi’nden Abdullah Al Noman, “Bilim insanarı on yıllardır etkili bir erkek oral kontraseptif geliştirmeye çalışıyorlar ancak piyasada hâlâ onaylanmış bir hap yok” dedi.

Yumurtayı döllemeye çalışan spermlerin görüldüğü bir görsel. – “Erkekler için doğum kontrol hapı”

Peki Hap Nasıl Çalışıyor?

Kadınlar için olan doğum kontrol haplarından farklı olarak geliştirilen bu hap, herhangi bir şekilde bünyesinde hormon barındırmıyor. Bilim insanları bu ilacı geliştirmek adına “Retionik Asit Reseptörü (RAR) Alfa” isimli proteini hedef aldılar. Bu protein, sperm üretimi için ihtiyaç duyduğu A vitamini bağlantısını kesildiğinde çalışamaz duruma geliyor. Temeline baktığımızda bir nevi geçici kısırlığa neden oluyor diyebiliriz. Başta göze korkutucu gelse de ilacın alınması bırakıldıktan sonraki 4-6 hafta içinde bu durum tamamen ortadan kalkıyor.

4 hafta sürecince oral olarak farelere verilen ilacın sperm sayısını önemli ölçüde azalttığı kaydedildi. Bu da hamileliğin %99 oranında engellediği manasına gelmekte.

Tabi ki fareler üzerinde bu denli etkili olan ilacın insanlar üzerinde de etkli olup olmayacağı ancak insan deneyleriyle aydınlatabilir. Eğer insan deneylerinde de başarılı sonuçlar elde edilirse, eczanelerde erkek doğum kontrol haplarını görmemiz çok da şaşırtıcı olmayacaktır.

Bu buluşla birlikte yalnızca kadınlar üzerindeki yük kalkmakla kalmayacak, erkeklerin de kendi üreme sağlıkları üzerinde söz sahibi olma şansları doğmuş olacak.


Kaynak
Kaynak 1

+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
Bu içeriği paylaşın

Yorum bırakın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Scroll to Top