Yüksek Hızlı Kameralar Sivrisinek Larvalarının Avlarını Nasıl Yakaladığını Kaydetti! Peki Larvalar Nasıl Avlanır?

Uzmanlar larvaların diğer böcekleri, genelde de diğer yavru sivrisinekleri avladığını uzun zamandır biliyor. Ancak o kadar küçükler ve avlanma o kadar hızlı oluyorlar ki, araştırmacılar bu fenomeni detaylı olarak göremiyorlardı. Ta ki şimdiye kadar! Peki, larvalar nasıl avlanır?

Metropolitan State University of Denver’den bilim insanı Bob Hancock liderliğindeki bir ekip tarafından yürütülen yeni bir çalışmada, ekip “mikro sinematografi” olarak adlandırılan bir mikroskop altında ağır çekim kamera ile küçük avcıları filme aldılar.

Larvalar Etçil Midir?

Sivrisinek larvaları yetişkin halinin aksine, acımasız et yiyicilerdir. Sıklıkla diğer sivrisinek larvalarını avlarlar. Yüksek hızlı video bu avların yeni detaylarını gösteriyor. İlk klipte, Psorophora moskito larvası farklı bir sivrisinek türünün atıştırmasını yakalamak için baş yapısını fırlatıyor. İkinci klipte, Sabethes larvası nefes borusunu kullanarak bir yemeğe tutunur.

Sivrisinek larvaları avlarını yakalamak için birkaç farklı avcılık teknikleri kullanıyor. Bazı türler, başlarını vücutlarından harpoon gibi fırlatarak hedeflerine saldırırken, bir diğer bir tür ise uzun bedenini hedefe sarıp kuyruğu ile yakalıyor. Ayrıca, avı yakaladıktan sonra hızlı bir şekilde ağızlarını açarak avlarını yemeye başlıyorlar.

Sivrisinek larvalarının ağız yapıları, avlarını kolayca yakalamak ve yemek için tasarlanmıştır. Ağız parçaları, avını kavramaya ve yerleştirmeye yardımcı olan bir harpoon gibi görünüyor. Bunun yanı sıra ağız yapıları, avını hızlı ve etkili bir şekilde yemek için tasarlanmıştır.

Bu ilginç avlanma teknikleri, sivrisinek larvalarının diğer böcekleri nasıl avladığını ve ne kadar etkili bir avcı olduğunu gösterir.

Georgia Üniversitesi’nde yardımcı doçent olan Entomolog Daniel Peach: bu konuda: “Benim açımdan çok ilginç ve göz ardı edilen sivrisinek davranışlarını sergileyen çok güzel bir çalışma olduğunu düşünüyorum. Sualtı avcıları, deniz köpekbalıklarından böceklere kadar, avı nasıl yakalayacakları konusundaki özel zorluklarla karşı karşıya gelirler ve avcı sivrisinek larvalarının nasıl yaptıklarını öğrenmek ilginçtir.” diyor.

Bir larvanın avını yakalama anına ait görüntüsü. – “Larvalar nasıl avlanır?”

Böceklerin en tehlikeli avcılarından biri olarak bilinen larvaların, çok sofistike av teknikleri kullanarak diğer böcekleri nasıl yakalayıp yediklerini görmüş olduk. Bu teknikler, yakın zamanda Annals of the Entomological Society of America’da yayınlanan bir çalışmada belgelenmiştir.

Böceklerin bu avcı yapısını keşfetmek ve daha fazla bilgi edinmek için web sitemizi ziyaret etmeyi ve hesaplarımızı takip etmeyi unutmayın!

+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
Bu içeriği paylaşın

Yorum bırakın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Scroll to Top