Dişi bir sivrisinekten saklanmamız imkansızdır. Karbondioksit solumalarımızı, vücut ısımızı ve vücut kokumuzu izleyerek herhangi bir anda sizi avlayacaktır. Ama bazılarımız, ısırıklardan payımıza düşenden fazlasını alan farklı “sivrisinek mıknatıslarıyız”. Kan grubu, kan şekeri seviyesi, sarımsak veya muz tüketmek, kadın olmak ve çocuk olmak birinin neden sivrisinekler tarafından tercih edilen bir atıştırmalık olabileceğine dair popüler teorilerdir. Ancak Rockefeller’in Nörogenetik ve Davranış Laboratuvarı başkanı Leslie Vosshall, bunların çoğu için çok az güvenilir veri olduğunu söylüyor.

Bu nedenle, laboratuvarında eski bir doktora sonrası araştırmacı olan Vosshall ve Maria Elena De Obaldia, değişen sivrisinek çekiciliğini açıklamak için önde gelen teoriyi keşfetmeye başladılar: cilt mikrobiyotasına bağlı bireysel koku varyasyonları. Yakın zamanda, deriden yayılan yağ asitlerinin sivrisineklerin karşı koyamayacağı baş döndürücü bir parfüm oluşturabileceğini bir çalışma ile gösterdiler. Sonuçlarını Cell’de yayınladılar.

Rockefeller Üniversitesi’nde Robin Chemers Neustein Profesörü ve Howard Hughes Tıp Enstitüsü’nün Bilimsel Baş Sorumlusu Vosshall, “Cildinizde bu yağ asitlerinin büyük miktarlarda bulunması ile bir sivrisinek mıknatısı olmak arasında çok, çok güçlü bir ilişki var” diyor.

Ama tabii ki sivrisineklerin de nefret ettiği bazı doğal kokular var. Bunlardan beşini şöyle sıralayabiliriz:

1.Reyhan (Ocimum basilicum)

2.Nane (Mentha spp.)

3.Limon Balsamı (Melissa officinalis)

4.Kedi Otu Nanesi (Nepeta cataria)

5.Lavanta (Lavandula spp.)

Siz de bu yöntemlerden istediğinizi deneyip işe yarayıp yaramadığını yorumlarda bizlerle paylaşmayı unutmayın. Bir sonraki yazıda yine Moletik’te görüşmek üzere…

Kaynak

Bu içeriği paylaşın
Yazar hakkında

Gülsüm Canbaz

İstinye Üniversitesi Moleküler Biyoloji ve Genetik bölümü 3. sınıf öğrencisiyim.Lisede biyoloji dersine oldukça ilgim vardı ve bu ilgi beraberinde bölüm tercihimi getirdi.Okumayı ve araştırma yapmayı seven biri olarak öğrendiklerimi yazıya döküp insanlarla Moletik'te paylaşmaya başladım.

1 Yorum

    firavunlar gibi ballı kölemiz yok ki fakirliğin gözü kör olsun 🙂

Yorumlar

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir