Titan Denizaltı Enkazı Parçalarında İnsan Kalıntıları Bulundu!

Titanik batığına dalış yaparken patlayan ve beş kişinin ölümüne yol açan turistik denizaltının parçaları, olaydan bu yana ilk defa görüntülenmişti. Enkaz arasında denizaltının iniş takımı ve arka kapağı bulunuyor. ABD Sahil Güvenlik Teşkilatı ve Kanada’daki yetkililer, felaketin nedenlerine yönelik bir soruşturma başlatıldığını duyurmuştu.

Uzmanlar Titanik enkazını görüntülemek üzere Atlantik Okyanusu’na dalan Titan denizaltısından yüzeye çıkarılan ilk parçalarda insan kalıntısı bulunduğu açıklandı.

ABD Sahil Güvenliği, Titan denizaltısının enkaz alanından çıkarılan parçalarında “varsayılan insan kalıntıları” olarak tanımlanan kalıntılar bulunduğunu duyurdu. Kalıntıların resmi bir analizinin yapılacağı açıklandı. Açıklamada, kalıntıların Kanada’nın St. John’s kenti kıyılarından yaklaşık 700 kilometre açıktaki bölgeden “dikkatli bir şekilde kurtarıldığı” belirtildi.

Denizaltı kaybolduktan sonra okyanusun derinliğinde patlayarak yok olmuştu

Yetkililer, patlamaya neyin sebep olduğunu tespit etmeye çalışacaklarını ve gelecekteki yaşanabilecek benzer trajedileri önlemek amacıyla tavsiyelerde bulunacaklarını söylediler.

Dalışı organize eden OceanGate’in CEO’su 61 yaşındaki Stockton Rush, 58 yaşındaki İngiliz kaşif Hamish Harding, 48 yaşındaki Shahzada Dawood ve 19 yaşındaki oğlu Suleman Dawood ve 77 yaşındaki Fransız dalgıç Paul-Henry Nargeolet olayda hayatını kaybetmişti.

Uzmanlar göre iç patlama o kadar ani yaşanır ki, denizaltıda olanlar yaşananların farkına bile varamadı. Eski bir deniz subayı olan ve Florida Uluslararası Üniversitesi’nde profesörlük yapan Aileen Marty CNN’e verdiği demeçte saatte 1.500 mil hızla yıkıcı bir iç patlama meydana geldiğini söylüyor. Marty, insan beyninin bunu fark edemeyeceğini; içeridekiler bir sorun olduğunu fark edene kadar her şeyin yok olmuş olacağını söylüyor ve “Ölmek üzere olduklarının farkında bile olmayacakları bir şekilde öldüler” diyor.

CNN’e konuşan bir adli tıp uzmanı, cesetler hakkında patlamanın geride muhtemelen kurtarılabilir hiçbir kalıntı bırakmamış olduğunu söylüyor. Florida Uluslararası Üniversitesi’nden uzman Aileen Marty’e göre de, okyanusun derinliklerinin acımasız ortamı ve yoğun basınç nedeniyle insan dokusundan herhangi bir şey bulma ihtimalleri çok düşük.

Sualtı aracının tam olarak ne zaman ve nerede patladığı kesin olarak belli değil. Uzmanlar, “inanılmaz derecede karmaşık” olarak nitelendirilen bu felakette olayların zaman çizelgesinin oluşturulmasının epey zaman alacağını söylüyor.

+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
1
Bu içeriği paylaşın

Yorum bırakın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Scroll to Top