ABD Sahil Güvenliğinden Tümamiral John Mauger, Perşembe günü yaptığı açıklamada, Pazar günü beş kişiyle birlikte kaybolan denizaltının “feci bir patlama” yaşadığını ve gemideki herkesin öldüğünü söyledi.

Kayıp aracın kuyruk konisi ve diğer döküntüleri, Kuzey Atlantik Okyanusu’nun yaklaşık 3.8 km derinliğinde duran Titanik’in pruvasından yaklaşık 487 m uzakta bulundu.

Birinci Sahil Güvenlik Bölgesi komutanı Mauger gazetecilere verdiği demeçte, “Bu, deniz tabanında inanılmaz derecede acımasız bir ortam ve enkaz, geminin feci bir şekilde patlamasıyla tutarlı.”

ABD Donanması Kurtarma Operasyonları ve Okyanus Direktörü Paul Hankins’e göre, bölgede “Titan” adıyla bilinen batiskaftan beş farklı büyük enkaz parçası tespit edildi. Basınçlı gövdenin her bir ucu farklı bir yerde bulundu. Mauger, ailelere derhal haber verildiğini söyledi. “Bunun onlar için nasıl bir şey olduğunu ancak hayal edebiliyorum ve bu keşfin bu zor zamanda biraz teselli olmasını umuyorum” dedi.

Bulunan denizaltıdaki 5 kişi hayatını kaybetti

Gemide bulunan 5 kişi arasında 58 yaşındaki İngiliz milyarder ve kaşif Hamish Harding, her ikisi de İngiliz vatandaşı olan Pakistan doğumlu iş adamı 48 yaşındaki Shahzada Dawood ve 19 yaşındaki oğlu Suleman, batığı onlarca kez ziyaret etmiş olan Fransız okyanus bilimci ve Titanik uzmanı 77 yaşındaki Paul-Henri Nargeolet ve OceanGate’in Amerikalı kurucusu ve genel müdürü Stockton Rush bulunuyordu.

OceanGate’in tarihi gemi enkazını keşfetme gezileri son dönemlerde büyük ilgi görmeye başlamıştı. Şirket, bu fırsatı deneyimlemek isteyenlere 250 bin dolara kadar çıkan ücretlerle hizmet sunuyordu.

+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
1
Bu içeriği paylaşın
Yazar hakkında

Cenk Dunat

Merhaba, ben Cenk! Moletik.com’un kurucusu ve içerik üreticisiyim. Marmara Üniversitesi Biyoloji bölümü mezunu, Boğaziçi Üniversitesi Biyomedikal Mühendisliği yüksek lisans ve İ.Ü. Bilgisayar Programcılığı öğrencisiyim. Burada herkes için anlaşılır bilim üretmek ve yayınlamak amacıyla ekipçe çalışmaktayız. Bu yolculukta içeriklerimizi paylaşarak ve yorum yaparak bizi desteklemeyi ve hesaplarımızı takip etmeyi unutmayın :)

Yorumlar

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir