Trajik OceanGate Titanik Denizaltı Faciasına Ait Yeni Ses Kaydı Yayınlandı!

Geçen yaz infilak eden Titan denizaltısının daha önce duyulmamış ses kayıtları yeni bir belgeselin parçası olarak yayınlandı.

OceanGate’in denizaltısı, Titanik’in enkazını görüntülemek için deniz seviyesinin yaklaşık 12.5000 feet altına inmek üzere ayarlandığı Atlantik Okyanusu’na indikten sonra beş kişi hayatını kaybetti.

Yolculuğun yaklaşık bir saat 45. dakikasında yüzeydeki ana geminin Titan’la teması kesildi, yani Titan’ın yeri tamamen bilinmiyordu.

Bu durum, oksijenleri tükenmeden önce gemidekileri kurtarmak için bir arama misyonu başlatılmasına neden oldu, ancak denizaltının parçaları okyanusta keşfedildiğinde, Titan’ın ‘feci bir patlama’ yaşadığı ortaya çıktı.

Şimdi yeni bir belgesel Titan’ın ve gemideki beş kişinin son anlarına dair daha fazla bilgi sunuyor: OceanGate CEO’su Stockton Rush, Fransız Titanik uzmanı Paul-Henri Nargeolet, İngiliz milyarder Hamish Harding, işadamı Shahzada Dawood ve oğlu Sulaiman Dawood.

Belgesel, arama çalışmaları sırasında Kanada Hava Kuvvetleri tarafından tespit edilen ve okyanusun derinliklerinde 30 dakikalık aralıklarla gerçekleşen çarpma seslerine dikkat çekiyor.

İşte OceanGate Titan denizaltısından geldiği söylenen o ses kaydı:

Gürültü raporları, sesleri çıkaranların belki de dikkatleri üzerlerine çekmek ve kurtarmaya yardımcı olmak amacıyla gemide bulunanlar olabileceğine dair tüyler ürpertici teorilere yol açtı.

Patlama sesleri Titan Denizaltı Felaketi belgeselinde yer alıyor: Dakika Dakika, 6 ve 7 Mart tarihlerinde iki gece boyunca yayınlanacak.

Belgeselde eski Denizaltı Kaptanı Ryan Ramsey: “Biri kapıya vuruyor olabilir, bu vuruşlar arasındaki simetri çok sıra dışı. Ritmik, sanki biri bu sesi çıkarıyor ve tekrarlanıyor olması gerçekten sıra dışı.” diyor.

Ses ilk olarak gece 11.30 sularında kaydedildi ve ABD Donanması ertesi sabah seslere ilişkin raporları doğruladı.

Ancak, çarpma sesleriyle ilgili ortaya atılan teorilere rağmen, Sahil Güvenlik Kaptanı Jamie Frederick o sırada şunları söylemiştir: “Seslerle ilgili olarak, dürüst olmak gerekirse, ne olduklarını bilmiyoruz.”

Çarpma seslerinin Titan’ın mürettebatından geldiği yönündeki spekülasyonlar, denizaltının kaybolduğu gün patladığının tespit edilmesiyle boşa çıktı.

Wood Hole Oşinografi Enstitüsü uzmanlarından Carl Hartsfield CBS News’e verdiği demeçte sesler için bir dizi olası açıklama olduğunu söyledi: “Açıkçası okyanus çok karmaşık bir yer – insan sesleri, doğa sesleri ve bu seslerin kaynaklarının ne olduğunu ayırt etmek zaman zaman çok zor.”


Bu içerikler de ilginizi çekebilir:

Titan Denizaltı Enkazı Parçalarında İnsan Kalıntıları Bulundu!

ABD Sahil Güvenliği, Kayıp Denizaltının ‘Feci bir Patlama’ Yaşadığını ve Gemideki 5 Kişinin de Öldüğünü Açıkladı

Kaybolan Denizaltında Oksijen Tükendi! Arama Kurtarma Çalışmaları Devam Ediyor

+1
1
+1
0
+1
0
+1
1
+1
0
+1
0
Bu içeriği paylaşın

Yorum bırakın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Scroll to Top