Reddit Derlemeleri Vol.2:

r/askreddit: Dünya tarihinde olup da pek çok kişinin bilmediği karanlık olaylar nelerdir?

Part 2

Tayland’daki Tavuk Gübre Hapishanesi olarak da bilinen ”Khuk Khi Kai”.

Fransa ordusu tarafından Chanthaburi bölgesindeki isyancı Tay politikacılarını hapsetmek için kullanılırdı. Bu olay Taylandlılar üzerinde oldukça büyük bir etki bırakmış. Günümüzde halk otoriteye karşı geldiğinde ya da benzer durumlarda ”dikkat et de bir tavuk b*ku hapisanesine düşme.” derler. Ben de bu hikayeyi kendi ebeveynlerinden öğrenen ailemden öğrendim.

Tavuk B*ku Hapishanesinde işler şöyle yürüyordu; 2 katlı pek de büyük olmayan bir kule vardı. Alt katta esirler tutulurdu. Üst kat ise tam anlamıyla bir tavuk kümesiydi. İki kat arasındaki tabaka, tavuk dışkılarının alt kata düşmesini sağlayacak şekilde değiştirilmişti.

Buradaki ”en ağır ceza” yaklaşık bir hafta sürse de Taylandlılar arasında en çok korkulan ceza yöntemlerinden biriydi.

u/entlp

u/Capital_Costs

Daha önce tavuk kümeslerini temizleyen biri olarak: gerçekten de korkunç bir ceza! Leş gibi kokuyor ve kesinlikle sağlığa zararlı!

Afrika’da eskiden ailemin yaşadığı bölgede idam cezasını yılan sokmasıyla yerine getirirlermiş.

Her iki ayak bileğinden de birer kez yılan tarafından ısırtılan kişiler, geriye kalan ömürlerini gözetim altında sevdikleriyle geçirirmiş.

Açıkçası ben en insancıl yöntemlerden biri olduğunu düşünmüştüm, zehirli iğneyle infaz gibi mesela. Ama birçok kişi, var olan en korkunç yöntemlerden biri olduğunu söylüyor.

u/nonodru3

u/intensely_human

Dehşet verici olan kısımı, ailenin bu ölümü izlemesi.

”Geriye kalan ömürlerini gözetim altında sevdikleriyle geçirirmiş.” bence asıl demek istediği ”kişiye ailesinin önünde ızdırap dolu bir ölüm yaşatmak”.

u/SirNelsor

Durum çok daha kötüleşti şu anda, hayal gücümü devreye sokmak zorunda mıydın?!

Kalavryta Katliamı.

Kalavryta, Yunanistan’ın minik bir kasabasıdır. 1943’te Almanlar tarafından işgal edilen köyde tüm erkekler bir tarlaya toplanmış ve etrafları çevrilmiş. Savunmasız insanları tek tek makineli tüfeklerle katletmişler. Sonrasında tüm kadın ve çocukları toplayarak bir kiliseye kapatmışlar. Tüm kaçış olanaklarını var güçleriyle kapadıktan sonra, tüm kiliseyi ateşe vermişler. Yangından 20 dakika kadar sonra bir Alman askeri çığlıklara direnememiş ve kapılardan birini açmış. Hapsedilen insanların yarısına yakını kaçmayı başarmış ancak geride kalanlar canlarından olmuş. Kapıyı açan asker kendi arkadaşları tarafından infaz edilmiş ve bugün Kalavryta’ya giderseniz eğer o asker için bir anıt dikildiğini görebilirsiniz.

Bölük lideri dışında bu olay için kimse cezalandırılmamış ve büyükannemden duyduğum kadarıyla bölük lideri bir Sovyet çalışma kampında ölmüş.

Bu katliamın asıl sebebi, kasaba köylülerinin ülke direnişine destek vererek öldürdükleri 10 Nazi askeri için intikam almakmış.

Rusya, Yunanistan ve Polonya’da bu gibi durumların çok fazla yaşanmış olmasına rağmen birçok kişinin haberinin bile olmaması çok üzücü. Büyük büyükannem kileseden kaçmayı başaranlardan biri olmasa belki de benim de haberim olmayacaktı.

u/Zaffa_07

The Children’s Blizzard. (Çocukların kar fırtınası.)

1888’de Minnesota’da garip bir şekilde, ılık bir Ocak ayı gününde yaşandı bu olay. Hava güneşli ve ılıktı. Bu nedenle pek çok çocuk okula giderken ince giyinmişti, hatta bazıları kısa kolluydu. Çocuklar dersteyken, ılık ve güneşli olan hava dramatik bir şekilde değişti. Oldukça karardı, ve kan donduran sesler çıkaran kuvvetli rüzgarlar belirdi. Çocukların çıkış saati olan 15:00’a kadar 3 adım ilerisini göremeyeceğiniz kadar şiddetli fırtınalar başladı. Bir çok ailenin çiftlik evleri vardı ve tüm çocuklar inek sağmak da dahil olmak üzere çeşitli işlerde yardımcı olurlardı. Okul çıkışı sorumluluklarını yerine getirmek için eve gitmeye çalışan çocuklar fırtınanın beraberinde getirdiği karanlıkla yollarını kaybettiler. Pek çoğu kasabalarında, kendi evlerinden ya da sığınabilecekleri diğer evlerden birkaç metre uzakta, donarak öldüler. Çoğu çocuk olmak üzere 235 kişi hayatını kaybetti.

u/floridianreader

1917’de gerçekleşen Halifax Patlaması.

Atom bombalarının icadına kadar gerçekleşmiş insan kaynaklı en büyük patlama olarak bilinir. Patlayıcılarla yüklenmiş olan bir gemi, Halifax limanında başka bir gemiyle çarpıştı. Gerçekleşen patlama şehrin kalbini dümdüz etti, yoluna çıkan her şeyi yıktı. Olay esnasında 2000’den fazla kişi hayatını kaybetti. 9000’den fazla da yaralı vardı.

Ayrıca bu olay limanda gerçekleştiğinden şiddeti patlama sonucu yüksekliği 15 metreyi aşan tsunamiler meydana geldi.

Hemen bir sonraki gün ise birkaç saat içinde şehirden geriye kalanları 40 santimetre kara boğan bir kar fırtınası gerçekleşti. Böylece kurtarma çalışmaları da daha zorlu ve karmaşık bir hale büründü.

Ayrıca şehir, birçok Titanic kurbanının gömüldüğü bir mezarlığa da ev sahipliği yapıyordu. 1912’deki Titanic faciasıyla yeni yeni gelişmeye başlayan kimlik doğrulama sistemi Halifax Patlaması mağdurlarına oldukça yardımcı oldu.

u/keoura

u/bpanio

Geminin çapası ilçenin diğer yarısına uçmuştu sanki? Öyle bir şey okumuştum.

u/keoura

Şehir boyunca yaklaşık olarak 4 kilometre (2.5 miles) yol katederek şu anda park olan bir bölgeye düşmüştü. Hatta parkta 517 kiloluk (1140 lb) dev bir çapa anıtı bulunuyor. Şehrin geri kalan bölgelerinde geminin başka enkazları olduğuna eminim ancak en çok bilineni çapa tabii ki!

Serimizin devamında ve yeni yazılarla Moletik‘te görüşmek üzere!

+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
Bu içeriği paylaşın

Yorum bırakın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Scroll to Top