Reddit Derlemeleri Vol.3:

r/AMA: Rusya sınırındaki Ukraynalı bir adamım (u/igorlogv). Ülkeden ayrılamıyorum ve size benim perspektifimi anlatmak istiyorum. (Ask Me Anything = Bana İstediğini Sor)

Ne tür silahlara ihtiyacınız var?

u/thhvancouver

Şu anda en büyük problem uçak bombardımanı. Bunlardan kaçamıyoruz. Ne zaman vuracağını, nereye düşeceğini asla bilemiyorsun. Bu yüzden uçaksavarların çok büyük yardımı olur. Ancak bildiğim kadarıyla ülkeye uçak girişleri hala devam ediyor. Bu nedenle başbakan Ukrayna hava sahasını kapatmak için NATO ile işbirliği yapmaya çalışıyor. Şu anda bir numaralı önceliğimiz bu.

u/igorlogv

Merhaba, orada burada Ukrayna’nın 2014’ten beri Donbass ile savaşta olduğunu ve Ukrayna’nın daha önce 38,000’den fazla insanın soykırımından sorumlu olan bir Nazi rejimine sahip olduğunu okumuştum. Bunun hakkında ne düşünüyorsun? Jeopolitik hakkında pek fazla bilgisi olmayan biri olarak bana inanması zor geliyor. Bu nedenle bunu yaşamış insanlardan duymayı çok isterim.

u/Sm3cK

Güzel soru! Donbass’da yaşayan akrabalarım var. 8 yıldır, oradaki savaş alanında yaşıyorlar. Kuzenim 20’li yaşlarında şehirden ayrıldı ve bana olan bitenden bahsetti;

Aslında kronolojik olarak Yevromaydan yaşandı (merak edersen wiki’den bakabilirsin), Başbakan %100 Rus kuklasıydı ve asıllı bir suçluydu. Sonrasında Rusya hiç zorlanmadan Kırım’ı aldı ve sanırım Kırım halkı, Rusya himayesine girmek için oy kullandı, ama bunun sonucunda bölge ekonomik olarak mahvoldu çünkü kazançlarının çok büyük bir bölümünü Ukraynalı turistlerden sağlıyorlardı. Kırım’ı severdim. Birkaç kez oraya kampa gitmiştim. İnanılmaz güzellikte bir doğal alana sahip.

Sonra Rusya Donbass’a paralı asker gönderdi ve bir gün içinde tüm yerel yönetimi değiştirdiler. Paralı askerlerin bir çoğu Rus bile değildi. Kafkas asıllılar çoğunluktaydı. Tanklar da getirilince işler değişti ve yakın çevreye ateş açıldı. Tabii ki Ukrayna’da buna cevap vermek zorunda kaldı. Kaçınılmaz olarak Ukrayna da Donbass’da hasara sebep oldu. Ancak bildiğim kadarıyla halkın çoğu tahliye edilmişti ve Ukrayna’ya kaçan halk devletten yardım alabildi.

Muhtemelen Ukrayna içinde minik Nazi grupları vardır ancak şunu söylemeden geçemeyeceğim ABD’de çok daha fazlası var. Ukrayna’daki zengin insanların çoğu Yahudi. Zelenskiy de öyle (Ukrayna devlet başkanı). Anti-Rusça politikası da uygulanmaya çalışılıyor şu anda ama halkın büyük bir bölümünün bununla bir problemi yok.

u/igorlogv

Dün haberlerde Rus ordusunun sivilleri kafalarına göre öldürdüklerini duydum. Sen böyle bir şey gördün mü? Ayrıca lütfen olabildiğince güvende kalmaya çalış. Hepiniz için dua ediyorum.

u/onecharactershor

Evet, siviller her gün öldürülüyor. Bir haftadır apartmanımdan çıkmadım. Bu yüzden insanların arabalarında vurulduklarını ve Rus ordusunun her şeyi yok ettiği sadece videolardan gördüm. Ben nispeten güvendeyim… Apartmanımın camları hala yerinde duruyor. Hatta güç hatlarını bile tamir ettiler. Öncesinde 48 saat boyunca sıcak su, doğalgaz ve elektrik olmadan geçirdim. İnanılmaz soğuktu.

u/igorlogv

Eğer apartmanın saldırı altında kalırsa ne yapacaksın? Bir planın var mı? Yeraltı sığınağı gibi kaçabileceğin bir yer var mı? Bu arada senin bulunduğun bölge de bombalanıyor mu?

u/onecharactershor

Dışarısı inanılmaz soğuk. Çoğu zaman sıcaklık 0°C’nin altında. Eğer patlamalardan dolayı camlarım kırılırsa kesinlikle yer değiştirmek zorunda kalırım. Yakın çevremde sığınak olarak kullanılabilecek bodrum katları var ancak çok soğuk ve konforsuzlar. En iyi yeraltı sığınağımız metrolar. 30 tane metro istasyonu bulunuyor. İnsanlar buralarda yerde uyuyorlar.

Geceleri ise aşırı kalabalık… Kapıları da kapatıyorlar. Yani eğer apartmanım gece saldırıya uğrarsa buraya sığınabilmek için sabaha kadar beklemek zorunda kalacağım.

Babam şu anda gerçek bir nükleer sığınağında kalıyor ancak orası şehir diğer ucunda. Bu yüzden oraya gidebileceğimden de emin değilim.

Ayrıca insanlar sığınaklara hayvanlarını da getiriyor. Havlayan köpekler, stresli kediler, çocuklar sürekli ağlıyor. Genel tabloyu anlıyorsunuzdur. En azından hala temiz suyum ve elektriğim var.

u/igorlogv

Kyiv’nin Hayaleti…

Bu rivayet hakkında ne söyleyebilirsin? Sence propaganda mı yoksa gerçek mi? Bol şanslar bu arada.

u/Inquisitive_African

Kesinlikle gerçek. Ancak sadece bir tane olması kafamı karıştırıyor. Yani kesinlikle çok daha fazla iyi pilotumuz var. Hükümet çifte kontrol ettiğini ve o pilotun gerçekten de yaşadığını raporladı. Tek bir pilot 20’den fazla Rus uçağını yok etti. Bildiğim kadarıyla birkaç kez kaza yaptı. Şu anda büyük ihtimalle 3. uçağını uçuruyor.

u/igorlogv

Hayatın için korkuyor musun yoksa 10 gündür cehennemi yaşadıktan sonra hissizleştin mi?

u/Neurismus

Dün gece saat 2 gibi bombardıman uçaklarının sesine uyandım. Arkasından da yaklaşık bir kilometre uzakta patlamalar devam etti. Basit bir tabirle korkudan altıma ettim. Ayrıca artık hiç depresif hissetmiyorum. Sadece hayatta kalmak istiyorum. Hissizleştiğimi söyleyemem. Benden uzakta gerçekleşen patlamalar artık beni pek de rahatsız etmiyor. Ama uçaklardan hala korkuyorum. Gördüğüm anda paniklemeye başlıyorum. Öleceğimi düşünmek… Gerçekten çok korkutucu.

Ayrıca her gün fiziksel olarak acı çekiyorum. Hemen her gün tylenol ve voltaren alıyorum. Her şey acıyor çünkü. Küçüklükten beri ciddi sırt ve bel problemlerim olduğu için savaşamıyorum da.

u/igorlogv

Yeni yazılarla Moletik‘te görüşmek üzere!

+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
Bu içeriği paylaşın

Yorum bırakın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Scroll to Top