Konya, Ankara ve Aksaray sınırları içinde yer alan büyük olmasına rağmen dünyanın en sığ göllerinden biri olarak sayılan Tuz Gölü, bir zamanların “flamingo cenneti” olarak anılmaktaydı. Eylül-ekim ayına kadar burda misafir olduktan sonra daha sıcak bölgelere göç eden flamingoların, her yıl 10 bine yakını buraya gelerek burada kuluçkaya yatıyordu.

Bu sene Tuz Gölü’ne giden misafirler hiç beklemedikleri bir manzarayla karşılaşmak zorunda kaldı. Tuz Gölü’nde artan sıcaklıklar sonucu oluşan kuraklıktan en çok etkilenenler ne yazık ki flamingolar oldu.

Türkiye’nin en kurak bölgesinde bulunan Tuz Gölü’nde ayrıca buharlaşma sonucu kuruyan yerlerde tuz birikimi gözlemlendi. Burada kuluçkadan çıkan yavru flamingoların yeterince besin bulamama gibi sorunlar yüzünden bir çoğunun öldüğü gözlemlendi. Tuz Gölü’nün suyunun çekilmesine bağlı olarak da bu yıl yumurtadan çıkan binlerce flamingo yavrusu ölü olarak bulundu.

İHA – Anadolu Ajansı 
İHA – Anadolu Ajansı 

Gölün kurumasındaki en önemli faktörler arasında tarımsal faaliyetler yer alıyor. Ayrıca Tuz gölünü besleyen su kanallarının tarım sulaması için toplanması göldeki suların çekilmesine neden oluyor. Konya Valiliği tarafından konu hakkında açılan soruşturmada “13 Temmuz 2021 tarihinde kamuoyuna yansıyan, Tuz Gölü’nün Konya-Cihanbeyli Gölyazı bölgesindeki flamingo ölümleriyle ilgili Valiliğimizce gerekli araştırma ve soruşturma çalışmaları başlatılmıştır. Ayrıca flamingoların yaşam döngüsünü olumsuz etkileyen hususlar ve alınabilecek ek tedbirlerle ilgili Valiliğimizce oluşturulan uzman komisyon, alanda incelemeler yapmaktadır” denildi.


Kaynak

Ntv haber,(14/07/2021) Tuz Gölü’nde toplu flamingo ölümleri: Soruşturma başlatıldı

BBC News, (14/07/2021) Tuz Gölü’nde binlerce flamingo yavrusu öldü

euronews, (14/07/2021) Tuz Gölü’nde yüzlerce yavru ve yetişkin flamingo ölü bulundu

+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
Bu içeriği paylaşın
Yazar hakkında

Tuğba Elif Yıldırım

Marmara Üniversitesi Biyoloji Bölümü 4. Sınıf öğrencisiyim. Çocukluğumdan beri bilimle hep iç içe oldum ve bu ilginin sonucunda okuduğum bölümü seçtim. Yaptığım staj ve gönüllü işler de merakıma merak kattı... Şimdi ise Moletik aracılığıyla yazdığım yazılarla okuyucularla bu merakımı paylaşma heyecanındayım.

Yorumlar

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir