Terminoloji

İn Situ nedir? In situ ne anlama geliyor? Kelimenin kökeni nedir?

İn Situ nedir? In situ ne anlama geliyor? Kelimenin kökeni nedir?

İn situ, In situ
Latince

‘Yerinde’, ‘pozisyonunda’ anlamına gelen “In Situ” terimi; bir fenomenin diğer sistemlerden izole etmeden yani orijinal koşullarını değiştirmeden, olduğu yerde incelenmesi anlamına gelir.

Canlı hayvan gözlemi veya fotoğrafları söz konusu olduğunda; organizmanın vahşi doğada, tam olarak bulunduğu halde ve yerde gözlemlendiği, bu alanın dışına çıkarılmadığı anlamına gelir.

Laboratuvar araştırmalarında ise bütün bir organ içindeki bir hücrenin bozulmamış ve perfüzyon altında incelenmesi olarak tanımlanmaktadır.

Ayrıca, moleküler biyoloji ve genetik alanında DNA, RNA veya proteinlerin doğal ortamında, yani hücre veya dokuda incelenmesini ifade eder. Bu bağlamda, “in situ hibridizasyon” adı verilen bir teknik kullanılarak spesifik nükleik asit sekanslarının hücre veya dokuda belirlenmesinde de sıklıkla kullanılır.

In situ neden önemlidir?

• İn situ, bilimsel araştırmalar için oldukça önemlidir. Bu terim, canlıların doğal ortamlarında gözlemlenmesi ve incelenmesi anlamına gelir.

• İn situ araştırmaları, bilim insanlarına canlıların davranışlarını, genetik yapılarını ve çevreleriyle olan etkileşimlerini daha iyi anlama fırsatı sağlar.

• İn situ terimi, sadece biyolojik araştırmalarda değil, aynı zamanda fizik, kimya ve çevre bilimleri gibi farklı disiplinlerde de kullanılır.

• İn situ araştırmaları, canlıların doğal ortamlarında yapıldığı için sonuçları daha doğru ve güvenilirdir. Bu nedenle, bilimsel çalışmaların vazgeçilmez bir parçasıdır.

+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
Bu içeriği paylaşın
Avatar
Yazar hakkında

Cenk Dunat

Merhaba, ben Cenk! Moletik.com’un kurucusu ve içerik üreticisiyim. Marmara Üniversitesi Biyoloji bölümü mezunu, Boğaziçi Üniversitesi Biyomedikal Mühendisliği yüksek lisans ve İ.Ü. Bilgisayar Programcılığı öğrencisiyim. Burada herkes için anlaşılır bilim üretmek ve yayınlamak amacıyla ekipçe çalışmaktayız. Bu yolculukta içeriklerimizi paylaşarak ve yorum yaparak bizi desteklemeyi ve hesaplarımızı takip etmeyi unutmayın :)

Yorumlar

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir