Yaşamımızda karşılaştığımız tüm kokular farklı bir mekanizma ile beynimizde yer alan koku belleğinde saklamaktayız. Bir koku ile ilk defa karşılaşıyorsak, bu koku önce hafızamızdaki diğer kokularla karşılaştırılır ve bir yere ait olup olmadığı algılanmaya çalışılır.

Koku daha önce alınmış bir koku ise bu sefer mevcut anılar tekrar yaşanır ve kokunun daha önce oluşturduğu anının olumlu ya da olumsuz olmasına göre duygu durum cevabı oluşur. Bu özgün durum her kokuda her bireyin farklı duygular yaşaması ya da kokuların hedonik skalasının farklılığını da sağlayan temel nedenlerdendir.


Yemek yiyorsunuz o esnada arka masanızdan daha önce sizin anılarınızda bulunan bir parfüm kokusu geldi. Siz o anda yemek masasında yemeğinizi yerken, arkanızdaki kaynağını bile bilmediğiniz koku nedeniyle farklı mekanlarda yolculuğa başladınız bile.

Uzun yıllar önce, çocukluğunuzda aldığınız bir kokuyu tekrar aldığınızda sanki bir zaman yolculuğu yapar gibi anılarınızda yıllar öncesine dönebilirsiniz.

Beş duyumuzun her biri mevcut hafızamıza sürekli data aktaran aracı bağlantılar gibi çalışsa da; koku duyusu, en tarif edilemez ve en direkt çağrışımlara yol açan özelliği ile eşsizdir. Zihinsel hafıza yollarına çok yakın seyreden koku yolları bellek gelişimini de sürekli uyaran bir uyarıcıdır. Koku kaybı yaşayan kişilerde hafıza kaybının da olduğu, hafıza kaybı olan kişilerde bazı kokuların da unutulduğu araştırmacılar tarafından tespit edilmiştir.

Kişilerin ilişkilerinde algıladığı kokular hafıza ile bütünleştirildiğinde; koku, ilişki devamı konusunda da bir etkiye sahip olmaktadır.

Kaynaklar
https://en.wikipedia.org/wiki/Olfactory_memory
Bu içeriği paylaşın
Yazar hakkında

Gülsüm Canbaz

İstinye Üniversitesi Moleküler Biyoloji ve Genetik bölümü 3. sınıf öğrencisiyim.Lisede biyoloji dersine oldukça ilgim vardı ve bu ilgi beraberinde bölüm tercihimi getirdi.Okumayı ve araştırma yapmayı seven biri olarak öğrendiklerimi yazıya döküp insanlarla Moletik'te paylaşmaya başladım.

Yorumlar

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir