Kokular Sizi Geçmişe Götürebilir: Koku Hafızası Nedir?

Yaşamımızda karşılaştığımız tüm kokular farklı bir mekanizma ile beynimizde yer alan koku belleğinde saklamaktayız. Bir koku ile ilk defa karşılaşıyorsak, bu koku önce hafızamızdaki diğer kokularla karşılaştırılır ve bir yere ait olup olmadığı algılanmaya çalışılır. Bu yazımızda koku hafızası nedir sorusuna yanıt arıyoruz.


Yemek yiyorsunuz o esnada arka masanızdan daha önce sizin anılarınızda bulunan bir parfüm kokusu geldi. Siz o anda yemek masasında yemeğinizi yerken, arkanızdaki kaynağını bile bilmediğiniz koku nedeniyle farklı mekanlarda yolculuğa başladınız bile.

Uzun yıllar önce, çocukluğunuzda aldığınız bir kokuyu tekrar aldığınızda sanki bir zaman yolculuğu yapar gibi anılarınızda yıllar öncesine dönebilirsiniz.

Beş duyumuzun her biri mevcut hafızamıza sürekli data aktaran aracı bağlantılar gibi çalışsa da; koku duyusu, en tarif edilemez ve en direkt çağrışımlara yol açan özelliği ile eşsizdir. Zihinsel hafıza yollarına çok yakın seyreden koku yolları bellek gelişimini de sürekli uyaran bir uyarıcıdır. Koku kaybı yaşayan kişilerde hafıza kaybının da olduğu, hafıza kaybı olan kişilerde bazı kokuların da unutulduğu araştırmacılar tarafından tespit edilmiştir.

Kişilerin ilişkilerinde algıladığı kokular hafıza ile bütünleştirildiğinde; koku, ilişki devamı konusunda da bir etkiye sahip olmaktadır.

Kaynaklar
https://en.wikipedia.org/wiki/Olfactory_memory
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
Bu içeriği paylaşın

1 thoughts on “Kokular Sizi Geçmişe Götürebilir: Koku Hafızası Nedir?”

Yorum bırakın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Scroll to Top