Okul E-Postası ile Office (Yeni Adıyla Microsoft 365) Ücretsiz ve Lisanslı Olarak Nasıl Yüklenir?

Çoğu işimizin online olarak yürütüldüğü bu günlerde üretkenlik için en çok ihtiyaç duyduğumuz şeylerden biri de Office yazılımları. Yazı yazmak, sunum hazırlamak, tablolar ve verileri düzenlemek gibi işler için sıkça kullandığımız bu yazılımlardan bahsedince akla en çok kullanılan Microsoft Office geliyor. Office’in adı yıllar sonra Microsoft 365 olarak değişiyor. Ancak PowerPoint, Word, Excel gibi uygulamalar aynı şekilde kullanılmaya devam edecek. Şimdi bilgisayarınıza ücretsiz ve lisanslı olarak okul e-postası ile Office yazılımları nasıl yükleyebileceğinize beraber göz atalım.

Microsoft, üniversite öğrencileri için Microsoft 365 (eski adıyla Office) yazılımlarını ücretsiz olarak sunuyor. Bu sayede kayıtlı olduğunuz üniversitenin sağladığı okul mailiniz ile Office’i ücretsiz edinmeniz mümkün. Bunun için öncelikle yapmanız gereken .edu.tr ya da .edu ile biten mail adresinizin olup olmadığından emin olmak. Eğer mailiniz yoksa okulunuzun ilgili sayfalarından ücretsiz olarak mailinizi oluşturduktan sonra başlamaya hazırsınız.

1. Adım: E-Posta Adresinizi Microsoft’un Sayfasına Girin

İlk olarak buraya tıklayarak Microsoft’un sitesini açın. Karşınıza gelen “Okul e-posta adresinizi girin” kısmına mail adresinizi girin ve “Başlayın” yazan butona tıklayın.

2. Adım: Öğrenci misiniz, öğretmen mi?

Bu aşamada sizin için uygun olan seçeneği işaretleyerek devam edin.

3. Adım: Hesabınızla Oturum Açın

Bu aşamada okul mail adresiniz ile Microsoft’un sayfasında oturum açarak ilgili aşamaları takip etmelisiniz.

4. Adım: Office’i Yükleyin ve Etkinleştirin

Oturum açma işleminin ardından Microsoft Office’i bilgisayarınıza yüklemek için yapmanız gereken son şey ‘Office uygulamasını yükleyin’ açılır menüsünden “Office 365 Uygulamaları” seçeneğini seçmek.

Tıkladıktan sonra internet hızınıza bağlı olarak Setup dosyası bilgisayarınıza inecektir. Dosyayı çalıştırarak Office kurulum aşamalarını tamamlayın. Office bilgisayarınıza yüklendikten sonra herhangi bir uygulamasını açarak (örneğin PowerPoint veya Word gibi) okul mailiniz ve belirlediğiniz şifreniz ile oturum açın. Bu son işlemin ardından Office uygulamalarınız otomatik olarak lisanslanmış olacaktır.

Bu ekrana herhangi bir Office uygulaması içerisinden Dosya > Hesap ekranı ile ulaşabilirsiniz.

Okul mailiniz ile elde ettiğiniz lisansı kendi mailiniz ile kullanabilmeniz mümkün. Hali hazırda sahip olduğunuz OneDrive hesabınızdaki dosyalarınıza ulaşmak için kullandığınız Outlook veya Hotmail hesaplarınız ile giriş yapabilirsiniz. Bunun için okul mailinizden çıkış yapmadan, sağ üstteki menüde yer alan adınıza tıklayarak ‘Farklı bir hesapla oturum açın’ seçeneğini kullanabilirsiniz.

“Crack” Varken Neden Uğraşmalısınız?

Bu lisanslama yöntemi öğrencilik hayatınız süresince ücretsiz bir şekilde kullanabileceğiniz lisanslı Office sahibi olmanızı sağlayacak.

Böyle bir yöntem mevcutken, Office lisansı için crack gibi güvenli olmayan ve casus yazılımların arka planda bilgisayarınıza yüklenmesine neden olan korsan yöntemlerden uzak durun.

Lisanssız yazılımları kullanabilmek adına pek çok insan tarafından sıklıkla başvurulan crackleme yöntemleri, üretici şirketin gelir elde etmesinin önüne geçmenin yanı sıra bilgisayarınıza casus yazılım yüklenmesine neden olabilir. Bu noktada yazımızı meşhur bir söz ile noktalayalım: “Aldığınız hizmet karşısında bir ücret ödemiyorsanız, ürün aslında sizsiniz!”


İlk yayınlanma: 08/07/2021
Güncellenme: 22/10/2022

+1
1
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
Bu içeriği paylaşın

3 thoughts on “Okul E-Postası ile Office (Yeni Adıyla Microsoft 365) Ücretsiz ve Lisanslı Olarak Nasıl Yüklenir?”

Yorum bırakın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Scroll to Top