Dünyamızı Değiştirebilecek Geleceğin Teknoloji Fikirleri: Ölü Bedenlerden Yapılan Robotlar (Necrobotics)

Dünyamızı Değiştirebilecek Geleceğin Teknoloji Fikirleri: Ölü Bedenlerden Yapılan Robotlar (Necrobotics)

Modern dünyada teknoloji nefes kesici bir hızla ilerliyor. Her gün hayatımızı sonsuza kadar değiştirecek yeni teknolojiler ve yeniliklerle ilgili haberler duyuyoruz. Ancak, yeni büyük teknolojik yükseltmeler ve harika cihazlar hakkında sürekli gelen haberler arasında, dünyanın katettiği yolları takip edebilmek pek kolay değil.

Örneğin, yapay zeka programları kelime tabanlı ipuçları kullanarak şiirler yazıyor ve resimler oluşturuyor. 3D yazıcılarla yapılan gözler, yeni hologramlar, laboratuvarda yetiştirilen gıdalar ve beyin okuyan robotlar da mevcut. Tüm bunlar sadece ileride ne olabileceğine dair ipuçları veriyor. Bu nedenle, mümkün olduğunca değişik yeni teknoloji fikirlerini listeleyerek heyecan verici gelecekteki teknolojiler için bir kılavuz hazırladık.

Ölü Bedenlerden Yapılan Robotlar: Necrobotics

Gelecekte var olmasını ön gördüğümüz bazı teknolojiler, bazen geleceği değiştirme olasılığına sahip olmasının yanı sıra son derece ürkütücü olabilir. Bunlardan biri olan Necrobotics, ölü organizmaların kalıntılarını robotlara dönüştürmeyi hedefleyen fikri tanımlamak için kullanılıyor. Kimileri için tüyler ürpertici bir korku filminin konusu gibi görünen bu teknoloji fikir, aslında Rice Üniversitesi’nde keşfedilen bir teknoloji.

Rice Üniversitesi mekanik mühendisleri, ölmüş örümceklerin vücutlarını necrobotik tutacaklara dönüştürmenin bir yolunu bulmuştur. Burada, bir tutucu bir jumper’ı kaldırmak ve bir elektronik ekmek tahtasındaki bir devreyi kırmak için kullanılır, böylece bir LED kapatılır. Preston Innovation Laboratory / Rice University

Bir araştırma ekibi, ölü bir örümceği bir robota benzer bir tutucuya dönüştürdü. Böylece robotik böcek cesedi diğer nesneleri kaldırabilme yeteneği kazandı. Bunu başarmak için araştırmacılar bir örümceğe hava enjekte ettiler. Bu, örümceklerin hidrolik kullanarak kendi türüne özgü kan (hemolimf) akışını uzuvlarına göndermeye zorlamasıyla çalışır ve böylece uzuvlarını uzatabilirler. Fikir şu anda konsept aşamasında olsa da, gelecekte ölü hayvanların bilimi ileriye taşımak için kullanılabileceği bir gelecek anlamına gelebilir… Her şey çok Frankenstein benzeri hissettiriyor!

Bir illüstrasyon, Rice Üniversitesi mekanik mühendislerinin, ölmüş örümcekleri hidrolik basınçla tetiklenerek tutabilen necrobotik kavrayıcılara dönüştürme sürecini göstermektedir.

“Bu alan, daha önce kullanılmayan türde hareket sistemleri ve malzemeler kullanma imkanı sunduğu için çok eğlenceli bir alan. Örümcek de bu araştırma alanına dahil oluyor. Daha önce kullanılmamış ama çok potansiyeli olan bir şey” diyor Rice Üniversitesi Mekanik Mühendisliği bölümünden Daniel Preston. Preston, çalışmanın baş yazarı olan Faye Yap ile birlikte çalışıyor.

Bilim insanları, ölü örümceklerin kendi vücut ağırlıklarının %130’undan fazlasını kaldırabildiklerini bulmuşlardı ve en az bir ölü örümceğin 1.000 açma-kapama döngüsüne kadar dayanabildiğini belirlediler. Preston’a göre 1.000 döngüye yaklaştıkça aşınma ve yıpranma yaşamaya başlıyor. Bu durum, eklem yerlerinin kurumasıyla ilgili sorunlardan kaynaklanıyor gibi görünüyor. Bu sorunu polimer kaplamalar uygulayarak aşabileceğimizi düşünüyoruz diyor.

Rice Üniversitesi’nde makine mühendisliği profesörü olan Daniel Preston ve yüksek lisans öğrencisi Faye Yap, ölen örümcekleri nekrobotik kıskaçlara dönüştürmek için bir çalışma yürüttü.

Preston, bu tür deneylerin, küçük ölçekli nesnelerin taşınması, sıralanması veya hareket ettirilmesi, mikroelektroniklerin montajı veya doğada daha küçük böceklerin yakalanması gibi işler için potansiyel olarak kullanılabileceğini önerdi.

Bu deneyler bazılarına kabus gibi görünse de, Preston ve Yap, ölü örümcekleri diriltmediklerini söylüyor. “Canlanmış gibi görünmesine rağmen, kesinlikle cansız olduğundan eminiz ve burada sadece bir zamanlar yaşayan bir örümcekten elde edilen bir malzeme olarak kullanıyoruz. Bize gerçekten yararlı bir şey sağlıyor.”

Benzer içerikler için Moletik‘i takip edin!


Kaynak
https://www.sciencefocus.com/future-technology/future-technology-22-ideas-about-to-change-our-world/
https://www.chron.com/news/houston-texas/article/rice-university-dead-spider-necrobots-17348508.php

+1
1
+1
0
+1
0
+1
3
+1
0
+1
0
Bu içeriği paylaşın

Yorum bırakın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Scroll to Top