Tesla Yeni İnsansı Robotu “Bot”u Tanıttı: Tehditkar Olmayacak!

Elektrikli otomobil denince akla gelen ilk isimlerden olan Tesla, elektrik motorlarının performansını geliştirerek geleceğin teknolojisini inşa eden firmalardan olsa da, yaptığı tek iş binek araç üretmek değil. SolarCity isimli yenilenebilir enerji firmasının Tesla ile birleşmesiyle beraber güneş paneli kiremitler ve enerji depolama sistemleri gibi farklı ürünler geliştiren Tesla, aynı zamanda otomobillerinde tam otonom sürüş deneyimi sağlayan bir yapay zeka da geliştiriyor. Şirketin bu başarısı Elon Musk’a neden yapmayalım dedirtmiş olsa gerek ki Tesla, Bot’u geliştirme sürecine başlamış.

Tesla “AI Day” (Yapay Zeka Günü) adlı bir etkinlikte tanıtımı gerçekleştirilen robotun özellikleri şu şekilde açıklandı:

  • Boy: 1,72
  • Kilo: 56
  • En yüksek hız: 8 km/saat

Şirketin CEO’su Elon Musk, Tesla’nın “araçlarının çevrelerindeki dünyayı görme ve anlama ve bu bilgilere göre hareket etme” yeteneklerine dayanarak dünyanın en büyük robot şirketi olduğunu söyledi ve buna göre bir sonraki adım olarak insansı robotlar geliştirilmesinin doğal olduğunu belirtti. “Biz yapmazsak bunu başkası yapacak, o halde biz de yapmalıyız ve güvenli olduğundan emin olmalıyız” dedi.

Musk, yapay zeka konusundaki korkularından bahsederek ‘Tesla Bot’ların kesinlikle tehditkar olmayacağını, bir insandan daha güçlü olmayacağını ve bir insan kadar hızlı koşamayacağını belirtti ve “Tesla Bot’tan rahatlıkla kaçabilirsiniz” diye ekledi.

Otomobillere otonom sürüşü sağlayan sensörlere çok benzer bir sensör grubunu ve FSD bilgisayarını içerecek olan robotlar, yine otomobillerde kullanılmakta olan pek çok teknolojiyi paylaşacak.

172 cm boy ve 56 kilo ağırlığında olan insansı robotun görünümü, beş parmaktan oluşan iki eli ve iki bacağı olan bir insana benziyor. Tesla Bot ayrıca yaklaşık 21 kilograma kadar yük taşıyabilecek. Robotların market alışverişi, ev temizliği gibi günlük basit işleri yapması ve uzun vadede  insanların günlük hayatta yapmakta zorlandığı temel görevleri yerine getirmek amacıyla çalıştırılması hedefleniyor. Ayrıca robotları işçi olarak kullandırarak asgari geçim sağlayabilecek kadar gelir elde etmekte yapılabilecekler arasında.

Tesla’nın hazırlamakta olduğu prototipi gelecek yıl tanıtması bekleniyor. Tesla’ya katılıp geliştirme sürecine dahil olmak isteyenlerin tesla.com/ai sayfasından başvuru yapabilmesi mümkün.

İzlemek isteyenler için Tesla AI Day etkinliği

Yazıyı Tesla’nın kardeş şirketleri olarak nitelendirebileceğimiz Neuralink’in ve OpenAI’ın sahip olduğu teknolojiler ile Tesla Bot’un buluşturulması halinde gelecek yıllarda ne gibi yenilikler görebileceğimizi düşünmenizi isteyerek noktalayalım. Bunun gibi pek çok yeni haber ve içerikler için Moletik’i takip etmeyi unutmayın! Bir sonraki yazıda görüşmek üzere 🙂

Instagram’da Moletik

Twitter’da Moletik

Moletik ana sayfasına ışınlanın

+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
Bu içeriği paylaşın

Yorum bırakın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Scroll to Top