Yeni Tanıtılan Apple Ürünlerine Dair Bilmeniz Gereken Özet Bilgiler

Günümüzde vazgeçilmezimiz haline gelen akıllı telefon ve akıllı saatlerimiz başta olmak üzere, tüm teknolojik cihazlar her geçen gün bilimle daha iç içe giriyor. Bunun en yeni örneklerinden biri de akıllı saatlere gelen kan oksijen düzeyini ölçme özelliği olmuştu. Bu sistemin nasıl çalıştığına dair daha önce yayınladığımız içeriğimize göz atabilirsiniz;

Gelelim bugünkü etkinlikte tanıtılan yeni cihazlara:

Yeni Apple Watch Series 7

Ailenin bugüne kadarki en büyük ekranına sahip model olmayı başaran son model akıllı saatimiz, büyüyen ekran sayesinde kullanımı kolaylaştıran yeni uygulama kontrolleri aldı. Bu kontrollerden ilk olarak göze çarpan en önemli olanı yeni eklenen klavye özelliği olabilir. Bu özellik ile birlikte artık saat üzerinden de mesajlara yanıt verebilmek mümkün hale gelmiş oldu. Dokunarak ya da parmağı kaydırarak kullanılabilen yeni klavye, sahip olduğu yapay zekası ve makine öğrenimi sayesinde yazdığınız kelimelerin ardından gelebilecek kelimeleri tahmin ederek işinizi kolaylaştıracak.

Yeni nesil akıllı saatlerin sadece 45 dakikada %100 şarj kapasitesine ulaşabildiği bilgisi paylaşıldı. 45 dakikalık şarj ile Apple’ı tarafından yapılan açıklamaya göre göre tam bir gün boyunca kullanabileceksiniz. Ayrıca sadece 8 dakika şarj ile 8 saat kullanım mümkün olacak.

Kırılmalara, IP6X toz geçirmezlik sertifikası ile toza ve WR50 su geçirmezlik sertifikası ile suya dayanıklı olacak yeni Watch’un siyah, gümüş, yeşil, çelik mavisi ve ateş kırmızısı olarak 5 farklı renk seçeneği mevcut.

Apple Watch Series 7, 399 dolar fiyat etiketiyle satışa çıkacak. Türkiye fiyatı şu an için tam olarak bilinmese de, kur hesabı ile vergiler hariç yaklaşık 3.370 TL, vergiler dahil yaklaşık 6.200 TL civarında olması bekleniyor.

iPhone 13 Ailesi

Yeni iPhone 13 ailesi normal kullanıcılar için 13 ve 13 mini, profesyonel kullanıcılar için ise 13 Pro ve 13 Pro Max modelleri ile farklı özellikler sunuyor.

Her bir model için ortak olarak göze çarpan özellik ekranın önünde yer alan ve FaceID için gerekli sensörler içeren çentiğin %20 oranında küçülmüş olması oldu. Telefonların boyutu genel olarak büyümekle birlikte, sızıntı bilgiler ile kaldırılacağı iddia eden Lightning konnektörü yerini korudu. Normal modellerde kameralar önceki nesle kıyasla çapraz şekilde yerleşirken, Pro modelde kamera tasarımı görsel olarak aynı kaldı ve boyut olarak devleşti. Bu nedenle telefonda büyük bir alan işgal etmekte olduğunu söyleyebiliriz.

Kullanıcıların yıllardır beklediği ve istediği, Lightning’den çok daha hızlı ve kullanışlı Type-C konnektörü bu sene de iPhone’larda kendine yer bulamadı.

Ekran tazeleme hızı olarak bildiğimiz değer Mini ve Standart versiyonda 60 Hz, Pro ve Pro Max modellerde kullanıma bağlı olarak değişecek şekilde maksimum 120 Hz’e kadar belirtildi.

Cihazların satış fiyatının;

  • iPhone 13 mini: 11.000 TL,
  • iPhone 13: 12.000 TL,
  • iPhone 13 Pro: 16.000 TL,
  • iPhone 13 Pro Max: 18.000 TL civarında olması bekleniyor.

Etkinlikte Göze Çarpan Diğer Cihaz: Yeni iPad ve Mini’si

5G bağlantısı ve USB Type-C konnektörü desteğiyle gelen yeni tabletler nispeten uygun fiyatları ile tercih edilebilir. Sahip olduğu A13 ‘Bionic’ işlemcisi ile yeni iPad, piyasadaki çok satan* Chromebook cihazlardan 3 kat ve çok satan* Android tabletlerden 6 kat hızlı olarak çalışacak.

Yeni iPad mini ise A15 işlemciye ve 8,3 inç boyutunda bir Liquid Retina ekrana sahip olacak. Ayrıca cihazın arka ve ön kameraları 12 MP çözünürlüğe sahip olacak şekilde iyileştirilmiş.

Türkiye’de bu cihazların iPad modeli için 5.399 TL ve iPad mini modeli için 5799 TL başlangıç fiyatlarından satışa sunulması bekleniyor.

Teknoloji ve Bilim dünyasındaki yenilikler için Moletik’i okumaya devam edin <3

+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
Bu içeriği paylaşın

Yorum bırakın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Scroll to Top