Okyanusun Prensesi: Kırmızı Dudaklı Yarasa Balığı

Kırmızı dudaklı yarasa balığı (Gcocephalus darwini), abartılı şekli ve parlak kırmızı dudakları ile bilinen ilginç bir balıktır. Ancak garip bir özellikleri var, bu balıklar yüzemiyor ve suyun dibinde kumda sürünerek ilerliyorlar. Kırmızı dudaklı yarasa balığı bir aktinopterygian bir balık türüdür. Aktinopterygian balıklar, derilerindeki kemikli veya azgın dikenlerin varlığı nedeniyle ışın yüzgeçli balık olarak da adlandırılırlar.

”huh, what’re you lookin’ at human? have you never seen lips this beautiful?”

Nerelerde yaşıyorlar?

Kırmızı dudaklı yarasa balığı, Gcocephalidae familyasının 60 türünden biri olup, sadece Galapagos Adaları ve Peru’da yaşıyor. Dağılım alanları Galapagos Adaları çevresindeki Pasifik Okyanusu sularında oldukça yaygındır. 7 ila 76 metre derinlikteki tuzlu sularda yaşayabilir. Ancak, genellikle 10 metre derinliklerde bulunduğu gözlemlenmiştir. Ayrıca bu bölgelerdeki kıyılarda ve haliçlerde, genellikle resiflerin kumlu diplerinde bulunurlar.

Daha önce de bahsettiğimiz gibi, bu balıklar yüzemiyor. Ancak yüzemediği için mi sürünmeye yardımcı göğüs yüzgeci geliştirdi, yoksa göğüs yüzgeçleri olduğundan ötürü mü yüzemiyor bunu açıklığa kavuşturan herhangi bir kaynak yok. Yüzmekten çok yürümeyi tercih ettiğinden ve akıntıları isteğine göre kullanamadığından çok yoruluyor olsa gerek. Araştırmacılar bu balıkların sık sık kumlu deniz tabanında hareketsizce oturduğu gözlemlemişler.

Morfolojileri nasıl?

Göğüsünden çıkan yüzgeçlerini genellikle vücut yüksekliğini değiştirmek için kullanıyor. Yanal yüzgeçleri ise oldukça hızlı hareket edip sürünmesine yardımcı oluyor. Bunun yanında diğer bir çok omurgalı balık gibi kırmızı dudaklı yarasa balığının da kuyruk yüzgeci var. Bu yüzgeç, sürünmek için kullandığı yüzgeçlerine itici güç sağlıyor.

Genel olarak 20 ila 40 cm boylarında olan bu balıklar çok fazla büyümezler. Vücudunun üçgen şekli, kafasının ezilmiş gibi görünmesine sebep olur. Büyük bir kafaya ve nispeten kısa ve tıknaz bir gövdeye sahipler. Bu gövde pullar, tüyler ve düğümlü bir yapı ile kaplıdır.

En karakteristik özellikleri tabii ki de, bu tür içindeki cinsel cazibeyi temsil eden parlak kırmızı dudakları. Kavisli dudakları ona sürekli kızgın bir görünüm verir:

Çok tatlı değil mi???? Elinden yemeğini aldım haklısın ama somurtma böyle sevimli sevimli!

Ayrıca çenelerindeki bantlar küçük ve koni şeklinde dişlere sahiptir. Vücudunun alt kısmı kemikli pullarla kaplıdır ve kuyruğu küçük dikenlere sahiptir. Sırt yüzgeci, yüzünün ortasından küçük tüylerle kaplı bir boynuz şeklinde çıkıntıya sebep olur. Bu yüzgeç olgunluk sırasında maksimum boyutuna ulaşır ve omurganın bir uzantısı haline gelir.

Bu balıklar etoburdur ve diğer küçük balıklarla beslenirler. Buna ek olarak, kabuklular (karides) ve yumuşakçalar (Kalamar) gibi deniz omurgasızlarını da yiyebilirler. Avını çekmek için, yarasa balığı yem olarak kullandığı bir sıvı salgılar.

Kırmızı dudaklı yarasa balığı şu anda uluslararası Doğa Koruma Birliği’nin (IUCN) kırmızı listesinde yer almakta. Henüz “düşük seviyeli endişe” kategorisi altında olsa da durumları endişe verici. Her ne kadar insanlardan uzak kalabilseler de, maalesef bir çok canlı gibi onlar da insanların dolaylı etkilerine maruz kalıyorlar.

Bu balıklar okyanusun dibindeki habitatı sayesinde, insanlardan uzak kalan ve neslini, yaşam alanlarında yabancı bir tehlike bulundurmadığı sürece rahatlıkla devam ettirebilen bir türdür. Kırmızı dudaklı bu şirin balığın nasıl bir evrimden geçtiğini düşünmek bile insanı şaşırtmaya yetiyor.

Daha fazlası için Moletik.com ‘u ziyaret etmeyi unutmayın!

Instagram’da Moletik’i takip edin

Twitter’da Moletik’i takip edin

Bu içerikler de hoşunuza gidebilir 👇

+1
5
+1
0
+1
0
+1
1
+1
2
+1
0
Bu içeriği paylaşın

Yorum bırakın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Scroll to Top