Sinovac Aşısının Türkiye’deki Faz-3 Sonuçları Açıklandı

SARS-CoV-2 Pandemisini önlemek amacıyla ülkemizde uygulanan Çin menşeili CoronaVac aşısının, Hacettepe Üniversitesi koordinatörlüğünde yürütülen Faz-3 çalışmaları tamamlandı ve etkinlik oranı açıklandı.

Açıklanan verilere göre CoronaVac aşısının etkililiği yüzde 83,5, hastanede yatışı engelleme oranı ise yüzde 100.

14 Eylül’de başlayan çalışmalar 24 farklı merkezden yürütüldü. Yaşları 18 ila 59 arasında değişen 11.308 gönüllünün 6.648’ine aşı enjekte edilirken, 6.568 kişiye plasebo uygulandı. (Plasebo aşılar herhangi bir fizyolojik etki olmaksızın psikolojik olarak iyileştirme sağlama amacıyla kullanılan, içeriğinde herhangi bir etken madde bulunmayan aşı görünümlü nötr enjeksiyonlardır.)

Ayrıca gönüllülerden 41 kişinin hasta olduğu, bu kişilerden 32’sine plasebo, 9’una ise aşı uygulandığı açıklanan bilgiler arasında. 14 gün aralıklar ile iki doz şeklinde uygulanan aşının bu etkinlik verilerine dayalı olarak hastaneye yatışı engellemede yüzde 100 koruyuculuğa sahip olduğu, semptomatik hastalığı engelleme konusunda ise yüzde 83,5 etkili olduğu açıklanan bilgiler arasında.

Aşı olan kişilerde en çok görülen yan etkiler yorgunluk, baş ağrısı, ateş, titreme ve ishal, lokal yan etkiler ise enjeksiyon yerinde ağrı olarak açıklanıyor.

+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
Bu içeriği paylaşın

Yorum bırakın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Scroll to Top