Türkiye’de İlk Maymun Çiçek Virüsü Vakası Tespit Edildi! Nasıl Korunursunuz?

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Twitter hesabından yaptığı paylaşımda Türkiye’de maymun çiçeği hastalığı vakasına rastlandığını duyurdu.

Tweeti görüntüleyemiyorsanız buraya tıklayın.

Genelde Afrika’nın orta ve batı bölgelerinde tespit edilmesine rağmen Mayıs ayından itibaren başta Avrupa ülkeleri olmak üzere pek çok ülkede tespit edilen maymun çiçeği hastalığı, ilk olarak 1970’lerde Demokratik Kongo Cumhuriyeti’nde insanlarda görülmüştü.


Maymun Çiçek Virüsü (Monkeypox) Yeni Bir Pandemiye Neden Olur mu?

Bu konuda yazdığımız detaylı yazıyı okumak için tıklayın.


Hastalığın Semptomları Neler?

Maymun çiçek virüsünden kaynaklanan hastalığın semptomları da bütün viral hastalıklara benzer şekilde ateş, kırıklık, halsizlik gibi belirtilerle başlıyor. Daha sonra lenf bezleri şişebiliyor. Bu şekilde geçen birkaç günün ardından vücudun herhangi bir yerinde ciltte, lezyon adı verilen kabarcıklar meydana geliyor. Bu kabarcıkların patlaması virüsün daha çok yayılmasına sebep olmaktadır. Bu nedenle bu hastalığa yakalandıysanız kabarcıkların patlamamasına özen göstermeye çalışın.

Ayrıca tespit edilen semptomlar arasında yüksek ateş, baş ağrısı, sırt ağrısı, kas ağrısı ve şişlik olduğu da bildirilmektedir.


Bu Hastalıktan Nasıl Korunabiliriz?

Önlem almak amacıyla maske takmaya devam etmek, çatal, bıçak gibi eşyaları ortak kullanmamak, hastalığı olan kişilerle öpüşüp sarılmamak, havlu, çarşaf, battaniye gibi eşyaları hasta kişilerle ortak şekilde kullanmamak gerekmektedir.

Bu virüste COVID-19’daki asemptomatik (belirti göstermeyen, taşıyıcı) vakaların aksine çeşitli semptomlar ortaya çıktığından insanlar hasta olduklarını anlayabilmekte ve karantina süreçlerini başlatarak bulaş riskini düşürebilmektedir.

Gelişmeler için Moletik’i takip etmeye devam edin.


Bu yazı da ilginizi çekebilir:

1970’lerden Günümüze Çiçek Virüsü

Çiçek hastalığı isim benzerliği sebebiyle halk arasında bu hastalık su çiçeği hastalığı ile karıştırılmaktadır.Derideki döküntüler yönünden su çiçeğine benzemesine rağmen, çiçek hastalığı çok daha ciddi ve ağır semptomlarla seyreder.Vücudun çeşitli bölgelerinde…

+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
Bu içeriği paylaşın

Yorum bırakın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Scroll to Top