Uğur Şahin, Aşının Delta Varyantına Karşı Etkili Olduğunu Söyledi, Güncellemeye Gerek Yok

Almanya merkezli biyoteknoloji şirketi BioNTech’in CEO’su Prof. Dr. Uğur Şahin, ABD’li ilaç şirketi Pfizer ile birlikte ortak olarak geliştirdikleri mRNA Covid-19 aşısının (Comirnaty) Delta varyantına karşı etkili olduğunu ve herhangi bir güncellemeye şimdilik ihtiyaç duyulmadığını söyledi.

Prof. Dr. Uğur Şahin tarafından yapılan açıklamalara göre, şu an için mevcut aşının güncellenmesini gerektirecek bir durum yok. Önümüzdeki 6 ila 12 aylık zaman dilimi içerisinde aşının güncellenmesi gerekebileceğini söyleyen Şahin, güncelleme zamanının çok önemli olmasından dolayı bildirilen her yeni varyantı dikkatle incelediklerini belirtti.

Öte yandan şirket tarafından BioNTech’in internet sitesinde mevcut aşıya dair yayımlanan güncel raporda ise üçüncü doz aşının Delta dahil olmak üzere tüm varyantlara karşı en yüksek koruyucu etkinliği sağladığı belirtildi. Uğur Şahin tarafından da dile getirilmiş olan bu düzenlemeye göre 3 doz BioNTech aşısı, şu an için koronavirüsün tüm varyantlarına karşı en etkin korumayı sağlıyor. Ayrıca 6 ay ila 11 yaş aralığındaki çocuklar ve sağlıklı hamile kadınlar üzerinde kullanılacak aşı ile ilgili klinik araştırmaların devam ettiği paylaşılan bilgiler arasında.

Uğur Şahin her ne kadar aşının güncellenmesine gerek olmadığını söylese de, BioNTech tarafından halihazırda yalnızca delta varyantına karşı etkili olan bir aşı geliştirilmiş durumda. Delta varyantına karşı geliştirilmiş olan bu aşının, bu ay içerisinde insanlar üzerinde test edilmesi planlanıyor.

Bugün tüm dünyada bir milyar dozdan fazla aşı tedarik ettiklerini söyleyen Prof. Dr. Uğur Şahin, “Düşük ve orta gelirli ülkelerin aşı erişimini artırmak da dahil olmak üzere, COVID-19 aşımızın tedarikini dünya çapında 100’den fazla ülke ve bölgeye genişletiyoruz” dedi.

Şirket, 2021 sonunda hedeflenen aşı üretim kapasitesini 3 milyar doza çıkarmayı hedefliyor. 2022’de ise bu miktarın yılda 4 milyar doza ulaşacağı açıkladı.

Şirket ayrıca bu yılın ikinci çeyreğinde 2 milyar 29 milyon Euro net kar elde ettiğini açıklamıştı.

Kaynak

https://www.haberturk.com/covid-biontech-ceo-su-sahin-asinin-delta-varyantina-karsi-etkili-oldugunu-soyledi-3157808

+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
Bu içeriği paylaşın

Yorum bırakın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Scroll to Top