Yaşayan Fosil: Ginkgo Biloba Nedir? Alzheimer’a İyi mi Geliyor?

Dünyanın yaşayan en eski ağacı olduğuna inanılan ve yaşayan fosil olarak anılan Ginkgo biloba ağacı Ginkgoales takımının yaşayan tek temsilcisidir. Ayrıca hiçbir yakın türü veya benzeri bulunmayan, tamamıyla kendine özgüdür. Daha çok Çin, Japonya ve Kore’yle eşleşen bu ağaç ayrıca Asya, Avrupa, Kuzey Amerika, Yeni Zelanda ve Arjantin’de de yetiştirilmektedir.

Japonya ve Çin’de Ginkgo ağaçları özellikle tapınak alanlarının etrafına dikilir ve buralarda kutsal kabul edilmektedirler. Bu nedenle Ginkgo, “Mabet Ağacı“ olarak da bilinmektedir. Ayrıca dünyanın birçok yerinde mantar ve böceklere dayanıklı bir süs ağacı olarak değer görmektedir. 

Eşsiz, yelpaze şeklindeki çoğu merkezi bir çentik ile iki loba bölünmüş yapraklara sahiptir. Yazın donuk gri renkleri sonbaharda altın sarısına döner ve bu yapraklar mevsimin sonlarına kadar ağaçta kalırlar ve sonra hızla düşerler. Ginkgo biloba ağaçları kuraklığa, sıcağa, hava kirliliğine toleranslıdır ve orta derecede de tuza dayanıklıdır. Bir gymnosperm olan Ginkgo‘nun tohumları çekirdekli meyve tipindedir ve erik benzeri etli bir yapıya sahiptir. Dişi ağaçların tohumları olgunlaştıkça etrafa kötü koku yayabilmektedir. Bu nedenle dikilecek yerlere dikim yapılırken genellikle erkek ağaçlar tercih edilir.

Geleneksel Çin tıbbında oldukça kullanılan Ginkgo, 20. yüzyılın sonlarına doğru, iddia edildiği üzere hafıza geliştirici özellikleri nedeniyle birçok ülkede popüler hale gelmiştir ve şuan hala bitkinin kimyasal bileşenleri çalışılmakta ve Alzheimer hastalığının olası bir tedavisi olarak araştırılmaktadır. Fareler üzerinde yapılan yeni bir araştırmada cep telefonlarının beyine yaymış olduğu dalgalara karşı Ginkgo biloba‘nın faydası olduğu deneyler sonucu da ortaya çıkmıştır. Ayrıca yine Çin tıbbında dolaşım bozuklukları, astım solunum yolu hastalıkları, idrar yolu hastalığı ve bir antiparazitik olarak da kullanılmıştır. Ginkgo biloba, FDA tarafından düzenlenmemiştir veya onaylanmamıştır ve bitkisel bir ürün olarak listelenmiştir. Ginkgo‘yu takviye olarak alan kişilerin aldıkları dozu ve kullanım miktarı oldukça önemlidir.


Kaynak

Gardening know how, Amy Grant, Ginkgo Tree Care: How To Grow A Ginkgo Tree

Britannica, T. Ansiklopedi Editörleri (2021, 29 Ocak). ginkgo . Ansiklopedi Britannica . https://www.britannica.com/plant/ginkgo-tree

Plant dergisi, Mehmet Genç, Ginkgo Biloba (Mabet Ağacı) Beyin Ağacı

+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
Bu içeriği paylaşın

1 thoughts on “Yaşayan Fosil: Ginkgo Biloba Nedir? Alzheimer’a İyi mi Geliyor?”

Yorum bırakın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Scroll to Top