Kanserli Hücrelere Kalıcı Tedaviyi Mümkün Kılan Bir Tedavi Yöntemi!

Çağımızın hastalığı olarak bilinen kanser hastalığı, hücrelerin kontrolsüz bir şekilde bölünerek tümörler oluşturmasıdır. Günümüzde kullandığımız kanser ilaçlarının çoğu hastalığı bitirmekten ziyade ilerlemesini durdurmaya odaklıdır ve bazılarının yan etkileri hastaya daha çok zarar vermektedir.

Londra’daki Kanser Araştırmaları Enstitüsü (ICR) ve Royal Marsden’deki araştırmacılar yaptıkları bir deneyde immünoterapi ilaçlarını -ivolumab ve ipilimumab- karıştırarak hastaya verdiklerinde olumlu sonuçla karşılaştılar.

Çalışmaya katılan, 4 yıl önce kansere yakalanan ve ölmek üzere olan bir hasta bu tedavi yöntemiyle ilaçlardan  haftalar sonra hemşirelerden gelen bir telefonla tümörünün tamamen kaybolduğu haberini aldı ,77 yaşında olan hasta artık sağlıklı bir birey ve yaşamına mutlu bir şekilde devam etmekte.

Bu hasta gibi birçok hastada daha tümörlerin bu ilaçların kombinasyonu kullanıldığında tamamen iyileştiği ve kaybolduğu gözlemlendi. Bu yöntem baş ve boyundaki tümörler dışında daha önce böbrek, deri ve bağırsak kanserinde de kullanılmış ve yine olumlu sonuçlar elde edilmiş.

Uzmanlar bu yöntem ile hem hastanın hayatını kurtarabileceklerini hem de hastayı kemoterapi gibi yan etkisi çok ağır olan tedavilerden ziyade daha basit tedavilerle iyileştirebileceklerini belirtiyorlar.

T hücreleri ve kanser hücrelerinin bu alıcılar vasıtasıyla bağlanmasını önler, T hücrelerinin görevlerini yapmalarına olanak sağlar. İmmünoterapinin amacı, immün (bağışıklık) sistemini güçlendirerek vücudun kanseri kendi yenmesini sağlar.

Şu anda halen daha tedavi üzerinde çalışılmakta, ilerleyen günlerde belki de kemoterapi yerine artık bu tedavi yöntemi kullanılır.Teknoloji geliştikçe değişiyor ve daha sağlıklı yarınlara ulaşmaya çalışıyoruz umarım kimse bu hastalıkla hiç tanışmaz ve herkes musmutlu bir hayat sürer…

Sağlıkla kalın…

Kaynak

https://www.trthaber.com/haber/dunya/kanser-tedavisinde-umutlandiran-kesif-616135.html

https://stringfixer.com/tr/The_Cancer_Research_Campaign

+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
Bu içeriği paylaşın

Yorum bırakın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Scroll to Top