ABD’de İlk Kez Geyiklerde Koronavirüse Rastlandı

ABD Tarım Bakanlığı (USDA) tarafından yapılan açıklamada Ohio eyaletinde beyaz kuyruklu geyiklerde COVID-19’a neden olan SARS-CoV-2 virüsüne rastlandığı bilgisi paylaşıldı. Ancak yapılan açıklamaya göre hiçbir geyik virüs semptomu göstermiyor. ABD Tarım Bakanlığı tarafından paylaşılan bu bilgiler ışığında daha önce köpeklerde, kedilerde, kaplanlarda, aslanlarda, kar leoparlarında, su samurlarında, gorillerde ve vizonlarda görülen koronavirüs vakalarına beyaz kuyruklu geyikler de eklenmiş oldu.

Virüsün geyiklere nasıl bulaşmış olabileceği henüz bilinmemekle beraber, enfekte insan veya hayvanlarla temas kaynaklı olabileceği ihtimali üzerinde duruluyor. Ohio Eyalet Üniversitesi Veterinerlik Fakültesi tarafından Ocak – Mart 2021 tarihleri arasında toplanan verilere göre klinik enfeksiyon belirtileri gösteren herhangi bir geyik raporu bulunmuyor. Hayvanlarda görülen vakaların çoğunlukla enfekte insanlar ile yakın temas halinde olan hayvanlarda bildirildiği söyleniyor. Bu nedenle hayvanların rutin olarak test edilmesine gerek olmadığı söyleniyor.

USDA sözcüsü Lindsay Cole, Reuters’a e-posta yoluyla yaptığı açıklamada, “Geyiğin SARS-CoV-2’ye nasıl maruz kaldığını bilmiyoruz. İnsanlardan, çevreden, başka bir geyikten veya başka bir hayvan türünden virüsü kapmış olabilir” ifadelerini kullandı.

Bu vakalar geçen ay Illinois, Michigan, New York ve Pennsylvania’daki beyaz kuyruklu geyik popülasyonlarının serbest dolaşan üyelerinden hastalığa karşı antikorlar için alınan serum örneklerini analiz eden bir araştırma sayesinde tespit edildi.

Ayrıca USDA, ABD’de koronavirüs ile enfekte olmuş her yeni bir hayvan türü bulunduğunda, bu SARS-CoV-2 vakalarını açıklayan bir web sayfası oluşturmuş durumda.

Instagram’da Moletik

Twitter’da Moletik

Bu içerikler de hoşunuza gidebilir 👇

Kaynak

https://www.aphis.usda.gov/aphis/newsroom/stakeholder-info/sa_by_date/sa-2021/sa-08/covid-deer

+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
Bu içeriği paylaşın

Yorum bırakın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Scroll to Top