Aynı Kimyasalı İçerdikleri Halde Limon ve Portakal Neden Farklı Kokar?

Limon ve Portakalın her ikisi de limonen adı verilen bir molekül içerir. Her iki meyvedeki limonen aynı atomlardan ve aynı bağlardan oluşsa da farklılık moleküllerin yapısında ortaya çıkar. Buna göre limondaki limonen molekülünün yapısı portakaldaki limonen molekülünün ayna görüntüsü şeklindedir. Kimyada ayna görüntüsü ile eş olmayan, yani üst üste konulduklarında çakışmayan moleküllere kiral molekül deniyor.

Biyolojik sistemlerin yanı sıra, enantiyomerlerin farklı biyolojik özellik göstermesi nedeniyle kiralite (ayna görüntü)’nin, başta ilaç sanayi olmak üzere kimya, petrokimya endüstrisi, zirai kimyasallar ve gıda endüstrisi gibi pek çok alanda önemli bir yeri vardır. Özellikle tıp alanındaki uygulamalarda büyük önem arz etmektedir. Bir molekülün A kimyasalı yararlı olabilirken, ayna görüntüsü olan B kimyasalı zararlı olabilir.

Limon ve portakal aynı kimyasalı içeriyorlar fakat tamamen aynı bileşik olmadıkları için burnumuzla farklı şekilde etkileşime giriyorlar ve böylece portakaldan ve limondan farklı kokular alıyoruz.

İlk yayımlanma tarihi: 26 Mayıs 2021
Güncellenme tarihi: 15 Haziran 2024

Kaynaklar
https://www.thenakedscientists.com/articles/questions/why-does-same-chemical-smell-different-oranges-and-lemons

+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
Bu içeriği paylaşın

Yorum bırakın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Scroll to Top