Bu Yapay Zekalar Anahtar Kelimelerden Benzersiz Görseller Üretiyor: Dall-E vs Midjourney!

Verdiğiniz anahtar kelimeleri daha önce hiç karşılaşmadığınız türden görsellere çeviren iki yapay zeka. Üstelik teknik olarak ikisi de benzer çalışıyor. Önce dili ve tarif edilen görseli anlıyor ve bunları birleştiriyorlar. Yani ikisini de iki farklı tarza sahip sanat öğrencileri gibi düşünebilirsiniz. Şimdi hep birlikte tarzlarını inceleyelim.

Verilen prompt (sufle): Kırmızı mozaik duvarın önünde duran, tavus kuşu tüyleriyle kaplı İranlı bir kadının, güzel bir rokoko resmi, ultra detaylı

Dall-E: Yapay zeka ile görsel üretim yapan en güçlü araçlardan biri. Ancak bu aracı kullanabilmek için bekleme listesine girmeniz gerekmekte. Geçen ay yapılan bir duyuruda, bu listeden seçilecek 1 milyon kişinin beta sürümüne davet edileceği duyuruldu. Fakat adınızı yazdırsanız bile ne zaman davet edileceğinizi veya davet edilip edilmeyeceğinizi bilemiyorsunuz. Davet edilseniz de ücretsiz olarak üretebileceğiniz görsel sayısı epey sınırlı durumda. Dolayısıyla kalitesi çok yüksek gibi gözükse de onu deneyimleyebilmek için biraz daha beklemek gerekiyor. Ama hemen denemek isteyenler için Midjourney’nin beta sürümü de benzer şekilde iş görmekte. (Dall-E, Midjourney’e kıyasla görüntüleri, daha gerçekçi, daha güzel ve yüksek çözünürlüklü verebiliyor.)

Midjourney: Dall-E’ye kıyasla daha uzun bir işlem süresine ve biraz daha yaratıcı bir yapay zekaya sahip. Dünyaca ünlü The Economist dergisinin 11 Haziran sayısının kapağı şöyleydi: “AI’s New Frontier” (Yapay Zekanın Yeni Sınırı). Üstelik bu kapak bir yapay zeka olan Midjourney kullanılarak hazırlandı!

Discord kanalı üzerinden erişilebilen Midjourney yapay zekasını kullanarak resimler üretmek isterseniz, prompt (sufle) yazarken dikkatli olmanızı öneririz. Çünkü yapılan denemeler sistemi kullanan diğer kullanıcılar tarafından da görülebiliyor.

Daha fazla benzer içerik için Moletik’i takip etmeye devam edin! Yapay zeka kökenli sanat hakkındaki görüşlerinizi de yorumlarda bizlerle paylaşmayı unutmayın. Sizce gelecekte fırça komut satırı, ressam ise çıktıyı betimleyen yazar mı olacak?

+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
Bu içeriği paylaşın

Yorum bırakın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Scroll to Top