En uzun süre tahtta kalan hükümdar olarak tarihe geçen Kraliçe II. Elizabeth, dün gerçekleştirilen büyük bir cenaze töreni ile toprağa verildi. O güne kadar yaklaşık iki hafta boyunca Birleşik Krallık’taki geleneklere göre ülkenin çeşitli yerlerine götürülen kraliçenin cenazesi günlerce dolaştırıldı. Peki nasıl oldu da bunca zaman ve tören esnasında cenaze kokmadan korunabildi?

Ölüm gerçekleştikten sonra vücut içinde bulunan sıvılar ve gazlar dışarı atılmaya başlar. Bu tarz cenaze törenlerinde bedenin bir süre daha bozulmadan korunabilmesini sağlamak için ilk hedef vücutta yer alan sıvılara ve gazlara odaklanmaktır. Ölen kişinin ağız, burun, anüs ve vajina gibi vücut açıklıkları çeşitli araçlarla kapatılır. Ardından cilde daha sıkı ve pürüzsüz görünüm vermek amacıyla vücuttaki tüm kan çekilerek, mumyalama (embalming) ya da tahnit sıvısı olarak adlandırılan bir çeşit kimyasal sıvı karışım enjekte edilir. Bu sıvıların içinde en çok kullanılan madde ise formaldehittir.

Geçmiş yıllarda da kraliyet ailesi üyelerinin bedenlerinin sağlam kalması için mumyalama ya da tahnit yöntemlerine başvurulduğu biliniyor. Buradan hareketle, Kraliçe II. Elizabeth’in cenazesinin korunumu için de benzer bir tahnit yönteminin kullanılmış olabileceği düşünülmekte.

Bunun yanı sıra, kraliçenin içerisinde yattığı tabutun içinin tamamıyla kurşun kaplı olduğu bilinmekte. Yani beden tabut içerisindeyken hiçbir şekilde hava ile temas etmiyor ve çürüme işlemi yavaşlatılmış oluyor. Bu şartlar altında bedenin 1 yıl daha bozulmadan kalabileceği düşünülmekte.

Kraliçe’nin 2021’de hayatını kaybeden eşi Prens Philip’in cenazesi de Kraliçe ile beraber toprağa verilmek üzere yaklaşık 1 buçuk yıldır benzer tahnit yöntemlerinden faydalanılarak bekletiliyordu. Kraliçe’nin cenaze töreniyle birlikte eşi Phlip’in cenazesi de Windsor Kalesi’ndeki St. George Şapeli’ne defnedilmiş oldu.


Kaynak
Kaynak 1, Kaynak 2

Bu içeriği paylaşın
Yazar hakkında

Cenk Dunat

Marmara Üniversitesi Biyoloji bölümünden mezun oldum. M.Ü. Biyolojik Bilimler Kulübünün 2020 - 2021 dönemi başkanlığını yürüttüm. Bilimi ve teknolojiyi herkes için anlaşılır ve ulaşılabilir hale getirmek amacıyla kulübümüzden edindiğim deneyimlerden faydalanarak Moletik'i kurdum. Yazarlarımızın da destekleriyle birlikte yeni bir yolculuğa yelken açtık :) Bu yolculukta bize katılın!

Yorumlar

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.