İlişkilerdeki Modern Sorunlardan Biri: ”Love Bombing”

İlk olarak ”love bombing” kavramının tam anlamıyla Türkçe karşılığına bakacak olursak bizi ”sevgi”, “aşk bombalaması” gibi bir anlama yönlendirecektir. Aşk bombalaması, aslında ilişkilerde tam olarak aklımıza ilk geldiği anlamda görülmektedir ve ilişkide ekstrem olarak sevgi ve ilgiye maruz kaldığınızda yani bombalandığınızda ortaya çıkmaktadır. Her ne kadar romantik ilişkilerin başında maruz kalınan bu durum iyi etkilerini gösterse de ilerleyen zamanlarda kötü yüzlerini su yüzüne çıkarabilir. Özellikle ilk başta büyük bir aşkla başlayan bir ilişkiyi, gaslighting ve duygusal tacizle devam eden toksik bir ilişkiye dönüştürebilir. Psikologlar love bombing’in, narsisist ve sosyopatlar tarafından sizi ilişki içinde kontrol etmek için yapılan manipülatif bir taktik olduğunu düşünmektedirler.

Neden ”love bombing” tehlikeli bir durum halini alabilir?

Çoğu insan neden fazla ilgi ve sevginin kötü bir duruma yol açabileceğini anlamıyor olabilir. Love bombing, genellikle ilişkinin başında gerçekleşir, partneriniz size çekici ve ilişkiniz için özenli bir insanmış gibi geliyor iken bu durum ilişkinin ilerleyen zamanlarında tam tersi bir hal alabilir. Partneriniz size taptığını söyleyip sizin için uçuk gelen şeyleri çok kolay söyleyebilecek, sizi sürekli övecek ve gözünüzde çoğu ilişkisinde duygusal olarak hızlı bağlanan birisi gibi görünecektir. Eğer kendinizi arkadaşlarınıza partnerinizden ”doğru kişi” diye bahsederken buluyorsanız, bu durumun doğruluk payını düşünmeniz gerekebilir.

Özellikle aile içi şiddet vakalarında yaygın olarak görülen, fiziksel veya duygusal olarak istismar eden tarafın, bu durumun üzerini sizi ne kadar çok sevdiğini yineleyerek kapatması gibi dramatik taktikler bulunmaktadır. Partnerinizin bu taktikleri yaparken tek düşündüğü, sizi kontrol edip ilişki içerisinde tutmaya çalışmaktır. Buradaki tehlike, istismarcının sizi kontrol etmeye ihtiyaç duyması ve bu döngünün tekrar etmesidir. Kötü niyetli, manipülatif davranışlarını değiştirmezler ve bu yüzden zarar görebilirsiniz.

İlişkilerdeki ”Love Bombing”aşamaları nasıl görülür?

Genellikle iki aşamalı bir şekilde kendini gösterir, bunlardan birincisi ”idealize etmek/idealleştirmek” iken diğeri ”değer düşürülmesi” olarak tanımlanabilir.

  • İdealleştirme

Eğer ki partneriniz size karşı bu manipülatif taktikleri kullanıyorsa içinde bulunduğunuz ilişki ayaklarınızı yerden keser. Beyniniz, ilişkide salgılanan yüksek dopamin ile dolup taştığı için iyi hissedersiniz. Evlilik ve aile terapisti olan Dr. Amy E. Keller’in belirttiği gibi, ”Yeni potansiyel bir aşkın tüm ilgisini size yönlendirmesi, sizi mesajlar, aramalar ve çiçekler ile bombalaması harika bir duygu olabilir.”

Love bombing uygulayan insanların ortak bir özelliği ise hiçbir şeyi yarı yolda bırakmıyor olmalarıdır. İlk aşamada görülen idealizasyon size gurur verici olarak gözükebilir, ancak sizi çok çabuk idealize ederler. Bu yüzden ilişkideki her şey çok hızlı görünür.

  • Değer düşürülmesi (Devalüasyon)

İlişkilerdeki love bombing’in en açık belirtilerinden biri, bu evrede ortaya çıkar. Partneriniz size karşı bir an dünyanın en nazik insanıyken diğer anda tanıyamadığınız zalim bir insana dönüşebilir. Toplum içinde ilişkinizin mükemmel olduğunu kanıtlamak adına sevgi dolu gözükürler. Özel hayatınızda, kimsenin görmediği yerlerde ise taciz edici, kötü hissettiren ve manipülatif davranışlardan kaçınmazlar.

Peki ”love bombing” belirtilerini nasıl görebiliriz?

İlişkide, cidden sağlıklı bir birliktelik mi yaşıyorsunuz yoksa love bombing gibi manipülatif bir taktikle mi karşı karşıyasınız nasıl anlarsınız? Zihinsel sağlığınızı kontrol etmek adına ilişkide kendinize şu soruları sormaktan çekinmeyin:

  • Bu kişi sizi aynı cümlede ”sizin iyiliğiniz için” hem sizi eleştirip hem de iltifat ediyor mu?
  • Bu kişi sıklıkla nerede olduğunuzu soruyor ve hızlı cevap alamadığında size sinirleniyor mu?
  • Bu kişi sizi rahat hissetmenizi sağlıyor mu? yoksa her şeyin çok fazla geldiğini düşünüp geriliyor musunuz?
  • Bu kişi narsist davranışlar sergiliyor mu? Örneğin, şefkatten yoksun ve kendini beğenmiş davranışlar gösteriyor mu?

Eğer bu gibi sorulara cevabınız evet ise ilişkinizi en yakın zamanda gözden geçirmelisiniz.

Sonuç olarak, günümüzde çoğu ilişkide karşılaştığımız ”love bombing” olayı aslında birlikteliklerin sürdürülebilir olmasında çok büyük bir önem taşıyor. Bu konuda bilinçlenmemiz bizi gelecek ilişkilerimizde, zihinsel olarak sağlıklı bir duruma yönlendirir.


Kaynak
https://www.verywellmind.com/what-is-love-bombing-5223611
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
Bu içeriği paylaşın

Yorum bırakın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Scroll to Top