NASA UFO ekibinden ilk halka açık toplantıda çarpıcı açıklama: UFO Gerçek Mi?

UFO’lar veya hükümetin şu anda “tanımlanamayan anormal fenomenler” (UAP’ler) olarak adlandırdığı şey hakkında gerçek olabilir. Ancak, NASA tarafından ajansa konuyla ilgili tavsiyelerde bulunmak üzere atanan ve bugün ilk halka açık toplantısını yapan bir bilim insanları paneline göre, bunu bulmak, tipik olarak tartışmalı manzaraları körükleyen anekdotsal raporlardan daha titiz veri toplamayı gerektirecektir.

NASA Yöneticisi Bill Nelson’ın emriyle geçen yıl oluşturulan 16 kişilik panel, UFO iddialarını kendisi değerlendirmiyor. Bunun yerine, toplantıdan önce Science’a konuşan bir astrofizikçi ve Simons Vakfı başkanı olan panel başkanı David Spergel, ajansın Savunma Bakanlığı (DOD) ve istihbarat teşkilatları tarafından yönetilen federal soruşturmalara nasıl katkıda bulunabileceği konusunda NASA’ya tavsiyelerde bulunduğunu söylüyor. “NASA, sonuçlara bakmak için bilimsel yöntemin kullanımını teşvik eden bir kamu kurumu, açık bir kurumdur.” Ancak bilim ancak üzerinde çalışılacak veriler olduğunda yapılabilir, diye ekliyor. “1950’lerin bulanık resimlerinden pek bir şey öğrenmeyeceksiniz.”

Spergel, şimdiye kadar ordu tarafından işaretlenen “tanımlanamayan” fenomenlerin çoğunun hava balonları, dronlar, kamera aksaklıkları veya açıklanmayan askeri uçaklar olduğunu söylüyor. “Uzayda seyahat eden ve şu anda sahip olduğumuza oldukça benzeyen teknolojiyi kullanan uzaylıların olması pek olası değil.”

UFO araştırması, Donanma jet pilotları tarafından garip şekillerde etrafta dolaşan nesneleri gösteren grenli videoların ifşa edilmesinin ardından son birkaç yılda yeni bir meşruiyet kazandı. Medya kapsamı telaşı, Kongre’yi konuyu incelemek ve yıllık raporlar sağlamak için DOD’un All-domain Anomali Çözüm Ofisi’ni (AARO) oluşturmaya itti. Ancak Pentagon’un havadaki görüntülerinin çoğu gizli kaldığından, bir gizem örtüsü UAP’lerin sivil bilimsel soruşturmasını engelledi.

NASA, panel toplantısını ajansın merkezindeki oditoryumdaki bir aşamadan canlı olarak yayınladı – bir bilim danışma komitesi için standarttan uzak. NASA bilim şefi Nicky Fox, giriş konuşmasında, ajansın toplantıyı halka “bilim sürecine eylem halindeki tanık olmak için inanılmaz bir fırsat” vermek için bir şans olarak gördüğünü söyledi.

Fox ayrıca bazı panelistlerin hizmetleri nedeniyle çevrimiçi taciz edildiğini belirtti. “Taciz, yalnızca UAP alanının daha fazla damgalanmasına yol açarak bilimsel ilerlemeyi önemli ölçüde engelliyor ve başkalarını bu önemli konuyu incelemeye teşvik ediyor” dedi. Federal Havacılık İdaresi Havacılık Politikası ve Planları Ofisi icra direktörü vekili panel üyesi Karlin Toner, gerçekten de ajansın atabileceği önemli bir adımın, ordunun pilotlarını manzaraları bildirmeye teşvik etmede yaptığı gibi, bu araştırmaya katılımı basitçe damgalamak olacağını söyledi. “NASA, araştırmacıların bu verileri keşfetmesini daha güvenli hale getirmeye yardımcı olabilir.”

AARO Direktörü Sean Kirkpatrick panele verdiği demeçte, NASA’nın yardımcı olabileceği başka bir yol da ajansın teleskoplarından veya uydularından herhangi birinin, çoğunlukla pilotlar tarafından tipik olarak AARO’ya gönderilen tipte UAP’leri yakalayıp yakalayamayacağını değerlendirmek olacaktır. AARO şu anda 800’den fazla raporu değerlendiriyor. Gömülü bir NASA irtibatı var ve UAP’ler için gizli verilerini kazmak için çeşitli üniversitelerdeki ve ulusal laboratuvarlardaki bilim adamlarıyla birlikte çalışıyor. Ofis ayrıca “çok seçkin alanlarda” UAP’leri bulmak ve izlemek için sensörler dağıtmayı planlıyor.

Rhode Island Üniversitesi’nde biyolojik bir oşinograf olan panel üyesi Paula Bontempi, sensörlerin tipik olarak belirli bir amaç için tasarlandığı göz önüne alındığında, NASA’nın Dünya gözlemleyen uydularının çoğunun UAP’leri tespit etmede harika olmayacağını söyledi. Bir havacılık şirketi olan Redwire’da başkan yardımcısı ve eski bir üst düzey NASA yetkilisi olan panel üyesi Mike Gold, ayrıca UAP’lerin NASA uydularıyla yakalanması zor olacak hızlarda hareket etme eğiliminde olduğunu söyledi. Gold, bir samanlıkta iğneleri tespit etmek yerine, uyduların “çok yavaş hareket eden gerçekten büyük samanlıkları” yakalama eğiliminde olduğunu söyledi.

Panelistler, ticari uydu şirketleri tarafından toplanan bazı verilerin avda değerli olabileceğini söyledi. Ancak Delaware Üniversitesi’nde bir astronom olan panel üyesi Federica Bianco, UAP’ler sorununa uygulanan mevcut veri setlerinin NASA’nın iyi kalibre edilmiş, karakterize edilmiş ve erişimi kolay bilimsel standartlarını karşılaması gerekeceğini söyledi. Astronomi ve astrofizikteki sensörlerin anormallikleri tespit etmede iyi olduğunu da sözlerine ekledi, ancak bir UAP’yi neyin oluşturacağına dair belirsizlik göz önüne alındığında, bu tür tespitler önce “olağandışı olanı ortaya çıkarmak için neyin normal olduğuna dair kapsamlı ve derin bir anlayış” gerektirir.

Bianco, NASA’nın UAP’leri incelemesinin bir başka düşük maliyetli yolunun, halkın görüşleri bildirmesi için bir akıllı telefon uygulaması oluşturmak olacağını söyledi. Bu tür uygulamalar diğer vatandaş bilimi çabalarında kullanılmıştır ve görgü tanıklarının güvenilirliğe sahip olması için gereken verileri ve meta verileri sağlamak için oluşturulabilir. “Sorun, bence, bu platformun yeterince büyük bir topluluğa ulaşmasını sağlamak olacak” dedi.

Panelin tartışmalarının genel itici gücü ve daha fazla veri çağrısı, Harvard Üniversitesi’nde bir astrofizikçi olan Abraham “Avi” Loeb’e hoş geldiniz haberiydi. 2021’de, UFO’ları tespit etmek için birden fazla çatı gözlemevi inşa etmeyi veya varlıklarının çok daha büyük olasılıkla varlıklarına dair hiçbir kanıt göstermemeyi amaçlayan özel olarak finanse edilen Galileo Projesini başlattı. “Aletleri kalibre ettiğiniz yüksek kalitede yeni veriler elde etmek çok önemlidir” diyor. “Bu bilimsel bir şekilde yapıyor.” (Galileo Projesi’ni çoktan başlatan Loeb, çıkar çatışmaları nedeniyle NASA panelinde görev yapamadı, diyor.)

Loeb, hazır radyo, ses, kızılötesi ve optik sensörlerden oluşan ilk Galileo çatı gözlemevinin birkaç aydır Harvard’da çalıştığını söylüyor. Şu anda iki site daha planlanıyor, ancak Loeb “hackers” tarafından hedef alınmalarından korktuğu için konumlarını açıklayamayacağını söylüyor.

NASA’nın, bu yaz bir rapor yayınlayacak olan panel için ayrılan 100.000 doların ötesinde UAP’leri incelemek için daha fazla fon ayırıp ayırmayacağı görülecektir. Birçok bilim adamı, yaşam veya dünya dışı zekanın imzalarını aramak için mevcut fonların daha geleneksel araştırma alanlarından uzak durması konusunda isteksiz olacaktır. “Şu anda bana biyoimzaları ve teknoimzaları aramam için sınırlı bir kaynak potası veriyor olsaydınız, bu kaynaklardan bazılarını UAP’leri incelemeye koyar mıydım?” Gezegen Bilimi Enstitüsü’nde astrobiyolog olan panel üyesi David Grinspoon’a sordu. “Şahsen, muhtemelen değil.”

Panel toplantısı sona ererken Spergel, şu ana kadar hiçbir UAP’nin dünya dışı varlıkların varlığını talep etmediğini söyledi. “Henüz olağanüstü olanı görmedik.” Çoğu olay daha sıradan hale geliyor. Eski bir NASA astronotu ve deniz havacısı olan panel üyesi Scott Kelly, yardımcı pilotu bir UAP gördüğüne yemin ettiğinde Virginia kıyılarında bir F-14 ile uçtuğunu anlattı. “Döndük” dedi. “İzlemeye gittik. Bir balon olan Bart Simpson olduğu ortaya çıktı.”

Kaynak
https://www.science.org/content/article/nasa-ufo-team-calls-higher-quality-data-first-public-meeting

+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
Bu içeriği paylaşın

Yorum bırakın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Scroll to Top