Tüm Dünyada Yapılan COVID-19 Aşılarını Canlı Olarak Takip Edebileceğiniz Site

Pandemi dönemini hızlıca sonlandırabilmemiz konusunda büyük öneme sahip olan aşılama süreci, gün geçtikçe büyük bir hızla ilerlemeye devam ediyor. COVID-19 aşıları, özellikle ülkemizde yaş sınırının düşürülmesinin ardından günlük 1 milyonu aşan aşılama sayılarına ulaşılmaya başladı.

Peki tüm dünya çapında aşılama süreci nasıl ilerliyor? Bu yazımızda tam da bu soruyu cevaplayan bir web sitesini inceleyeceğiz. Covid Vax Live isimli web sitesi, canlı olarak dünya çapında COVID-19 aşı verilerini takip edebilmenizi sağlıyor!

Verilerini Our World In Data (veya kısaltılmış adıyla OWID)’dan alan sitede, ülkelere göre aşı sayısının artışını görebilmek mümkün. (Bilmeyenler için Our World In Data, dünyadaki yaşam koşullarının nasıl değiştiğini deneysel araştırmalar, veriler ve istatistiksel bilgilerle küresel olarak derleyip, grafik ya da haritalar gibi etkileşimli içerikler halinde sunan bir internet veri tabanıdır.)

Covid Vax Live sitesinin hakkında bölümünü incelediğimizde, sitenin kurucusu bu projeyi neden yaptığını şu sözlerle ifade ediyor;

“Birçok insan gibi ben de endişeyle dünyanın normale dönmesini bekliyorum. Aşıların tüm dünyaya yayılmaya başlamasıyla, arkadaşlarla dışarı çıkıp tekrar seyahat edebilmeye bir adım daha yaklaştık. Aşı sayılarını ararken, birçok ülkenin aşı sayılarını çok düzenli güncellemediğini gördüm ve şu anda kaç kişinin aşı olduğu konusunda daha iyi bir fikir edinmek istedim. Bu yüzden bu sorunu çözmeye karar verdim ve sonuç bu site oldu. Açıkçası canlı sayılar gerçek değil, sadece bu noktada kaç kişinin aşı olabileceği ve bunun ne kadar hızlı gerçekleştiği hakkında bir fikir vermek için.

Rakamların her gün artmasını izlemek heyecan verici olsa da, normale dönmeye hala bir süre uzağız, bu yüzden güvende kalmayı, ellerinizi yıkamayı, maske takmayı ve yetkililer artık gerekmediğini söyleyene kadar yönergeleri takip etmeyi unutmayın.”

Siz de dünya çapında ülkelerin aşılama hızını takip etmek isterseniz covidvax.live internet sitesi üzerinden ilgili verilere ulaşabilirsiniz.

Özellikle sosyal medyada paylaşılan asparagas aşı iddialarına itibar etmemenizi ve randevunuzu alıp aşı olmanızı tavsiye ediyoruz. Bu konularda aklınıza takılan soruları cevaplamak için diğer içeriklerimize göz atabilirsiniz;

Pandemi sürecini hızlı ve rahat bir şekilde atlatabilmemiz için tedbirleri elden bırakmamak gerektiğini unutmayın. Her ne kadar ısınan güzel hava insanları evlerinden dışarıya çıkmaya teşvik ediyor olsa da virüsle nerede ne şekilde karşılaşabileceğimizi bilmek mümkün değil. Bu nedenle önemli bir işiniz olmadığı müddetçe evde kalmak, dışarı çıkacaksanız da maske, mesafe ve hijyen kurallarına özen göstermek büyük önem taşıyor.

+1
0
+1
0
+1
0
+1
1
+1
0
+1
0
Bu içeriği paylaşın

Yorum bırakın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Scroll to Top