Vahşi Hayvan Tadında Yapay Et Üretimine Başlandı: 10 Lira Farkla Kaplan Burger Olsun mu?

Doğaya ve hayvanlara zarar vermeden lezzetli, sağlıklı ve besleyici et üretimi yapma amacıyla çalışmalar yürüten ABD’li Primeval Foods firması, laboratuvarda zebra, aslan, fil, kaplan ve daha birçok vahşi hayvan tadında yapay et üretimi gerçekleştireceğini duyurdu. Şirket bu sayede birçok vahşi türün dahil olduğu egzotik etleri piyasaya sürmeyi planlıyor.

Paylaşılan bilgilere göre firma şimdiden Londra’da birkaç restoran ile anlaşmış durumda ve bu etlerin müşterilere eşsiz bir tat deneyimi sunacağını belirtiyor.

Firmanın tasarlamış olduğu Kaplan Bifteği paketleri.

Hayvansal gıdaların üretiminde karbon ayak izinin düşürme çalışmaları ve canlıların öldürülmesinin önüne geçme amacıyla geliştirilen alternatif et üretim yöntemleri son yıllarda oldukça popülerleşmeye başlamış durumda. Laboratuvar ortamlarında üretilen yapay etler de bu alternatiflerden biri. Modern bilimin bir mucizesi olarak nitelendirilen ve canlılara zarar vermeden, yalnızca hayvanlardan alınan hücreler sayesinde laboratuvarlarda yetiştirilen bu etlerin, uzun vadede büyük çevre dostu etkilere sahip olabileceği düşünülüyor.

Bu yöntem ayrıca nesli tükenme tehlikesi ile karşı karşıya olan ya da bu tehlikeyle karşılaşabilecek hayvanların öldürmesinin de önüne geçecek. Ek olarak büyük kedi türlerinin eşsiz amino asit ve proteinlere, fillerin ise yağlı kas dokularına sahip olduğunu, bu yönüyle üretilecek yapay etlerin normalde tüketmediğimiz lezzetleri soframıza kazandıracak olmasıyla gastronomik deneyimleri farklı bir seviyeye taşıyacağı ve tüketicilere güzel tatlar sunabileceği aktarılıyor.

En sağlıklı vahşi hayvanlardan küçük bir doku örneği seçiyoruz. Bu sırada bu canlılar hayatlarının tadını çıkarmaya devam ediyor.”

Şirketin geliştirmekte olduğu aslan etinden hamburger ürünü.

Şirketin kurucularından Yılmaz Bora yaptığı açıklamalarda, “Şu an Sibirya kaplanı, leopar, panter, bengal kaplanı, beyaz aslan ve zebra gibi hayvanlar üzerinde çalışıyoruz” ifadelerine yer verdi.

Bu da gelecekte; ‘zebra suşi’, ‘fil burger’, ‘kaplan bifteği’ ve ‘aslan burger’ gibi şu an için alışık olmadığımız yeni yemeklerle karşılaşabileceğimizi gösteriyor. Sizin bu konu hakkındaki görüşleriniz neler? Yorumlarda bizimle paylaşmayı unutmayın!

Bu içerikler de ilginizi çekebilir!

İn Vitro (Yapay) Et Neleri Değiştirecek ?

Sinirsiz Stressiz, Dünyanın En Pahalı ve Rahat Etiyle Tanışın: Wagyu Eti

Kaktüsten Elmaya! ‘Vegan’ Yapay Deriler Tekstilcilikte Hayvanları ve Çevreyi Kurtarabilir

+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
Bu içeriği paylaşın

Yorum bırakın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Scroll to Top