Yeni Mu Varyantı Nedir? Türkiye’de kaç vaka var?

Uzmanlar, bu yeni varyanttaki genetik değişikliklerin onu daha bulaşıcı hale getirebileceğini ve aşılamanın sağladığı korumadan kaçma kabiliyetine sahip olabileceğini söylüyor. Türkiye’de, İstanbul’da 2 kişide görülen bu yeni varyantın ne olduğuna gelin beraber göz atalım.

Kolombiya, Bogota'da bir kadın COVID-19'a karşı aşılanıyor. Fotoğraf: Getty Images aracılığıyla Sebastian Barros/NurPhoto)

Dünya Sağlık Örgütü virüsün zamanla geçirdiği mutasyonlar sonucunda oluşan virüs mutantlarını “ilgi çekici varyantlar” ve “endişe verici varyantlar olarak” ikiye ayırıyor. Şimdiye kadar “endişe verici varyant” olarak tanımladığı dört tip bulunuyor: Alfa, Beta, Gamma ve şu anda Avrupa’da da hâkim varyant olan Delta. “İlgi çekici varyantlar” listesinde ise beş varyant var: Eta, Iota, Kappa, Lambda ve Mu. Bunlardan ilk dördü en az bir buçuk aydır özel inceleme altında. Mu ise 30 Ağustos 2021’den beri bu kategoride yerini aldı.

Dünya Sağlık Örgütü tarafından mutasyona uğraması sonucu “aşıya dayanıklı” hale gelen varyantın adının Mu olduğu açıklanmıştı. Bilimsel adı B.1.621 olan Mu varyantı, ilk olarak Ocak 2021’de Kolombiya’da gözlemlendi ve o zamandan beri Güney Amerika ve Avrupa’da vakalar ve salgınların “ara sıra bildirildiğini” söylendi. Mu varyantının Kolombiya’daki tüm vakaların yüzde 39’unu ve Ekvador’daki vakalarını yüzde 13’ünü oluşturduğunu bilinirken, yaygınlığın sürekli artışta olduğunu da vurguladı.

Bilim adamları, Mu’nun orijinal virüsten daha bulaşıcı olmasına rağmen, Delta varyantını geride bırakacak kadar bulaşıcı olmadığını düşünüyor.

Public Health England (PHE) tarafından Temmuz ayında yayınlanan rapora göre, bu varyantın çoğunun Londra’da ve 20’li yaşlarındaki insanlarda bulunduğu belirtildi.  Mu testi pozitif çıkanlardan bazıları bir veya iki doz Kovid aşısı almıştı. PHE tarafından Ağustos ayında yayınlanan Mu varyantına ilişkin bir risk değerlendirmesi, varyantın aşılamadan kaynaklanan bağışıklığa karşı en az Beta varyantı kadar dirençli olduğunu gösteren laboratuvar çalışmasının altını çizdi.

Bu içerikler de hoşunuza gidebilir 👇

Kaynak

TheGuardian,Ian Sample, (01/09/2021) WHO monitoring new coronavirus variant named Mu

TheNewYorkTimes, Lauren McCarthy, (02/09/2021) The W.H.O. lists Mu as a ‘variant of interest.’

dw, (08/09/2021) Mu varyantı hakkında neler biliniyor?

Ülkemizde kaç Mu varyantı var? Mu varyantı hangi illerde görüldü? İstanbul’da Mu varyantı var mı? Ankara’da Mu varyantı var mı? İzmir’de Mu varyantı var mı? Antalya’da Mu varyantı var mı? Bursa’da Mu varyantı var mı? Türkiye’de Mu varyantı var mı? Mu varyantı nerede var, hangi şehirlerde var? Kaç Mu varyantı var? Mu varyantı ile ilgili tüm bilgiler haberimizde…

+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
Bu içeriği paylaşın

Yorum bırakın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Scroll to Top