Zerdeçal Alabileceğiniz En Etkili Besin Takviyelerinden Biri Olabilir!

Zerdeçal Nedir?

Yüzyıllar boyunca Asya’da kullanılan parlak sarı baharat olan zerdeçal ( Curcuma longa ), son yıllarda içerisinde barındırdığı mineral ve vitaminler ile hem genel hem de cilt sağlığınıza fayda sağlaması açısından adından oldukça söz ettiriyor. Zencefilgiller ailesinin bir üyesi olan zerdeçal bitkisi büyük yapraklara ve sarı çiçeklere sahiptir. Hint safranı, zerdeçöp, safran kökü, zerdeçav ya da sarı boya isimleri ile de bilinmektedir. 

Geleneksel tıpta uzun bir kullanım geçmişine sahip olan zerdeçal, Hindistan’da ve Güneydoğu Asya’nın diğer bölgelerinde bulunan çiçekli bir bitkinin rizomlarından veya köklerinden yetiştirilir. Hindistan’da geleneksel olarak cilt, üst solunum yolu, eklem ve sindirim sistemi rahatsızlıkları için kullanılmaktadır.

Günümüzde ise zerdeçal, artrit, sindirim bozuklukları, solunum yolu enfeksiyonları, alerji, karaciğer hastalığı, depresyon ve birçok hastalığa karşı besin takviyesi olarak kullanılmaktadır.

Genellikle yiyecekleri ve kozmetik sektöründe renklendirmek için kullanılan, kurkumin adı verilen sarı renkli bir kimyasal içerir. Kurkumin, zerdeçalın ana etken maddesidir. Güçlü anti-enflamatuar etkilere sahiptir ve çok güçlü bir antioksidandır. Bu nedenle ciltteki aknelere iyi geldiği düşünülmekte. Ayrıca zerdeçalın kökü de ilaç yapımında yaygın olarak kullanılmaktadır.

Zerdeçalın sade tüketiminin vücut tarafından emilemediğini biliyor muydunuz? Ne yazık ki, kurkumin kan dolaşımında çok az emilir. İyi haber şu ki, kurkumin emilimini artıran doğal bir madde olan piperin içeren karabiber bunu sağlayabiliyor! (1) Ayrıca, kurkumin maddesi yağda çözünebiliyor. Bu nedenle onu yağlı bir yemekle birlikte almak da iyi bir fikir olabilir.

Gelin şimdi zerdeçal ve kurkuminin birçok faydasına beraber bakalım.

Zerdeçalın Faydaları Nelerdir?

İltihaplara Karşı Doğal Bir Savaşcıdır

Enflamasyon, zararlı bakteri, virüs ve yaralanmaların neden olduğu hasarı onardığı için vücutta gerekli bir süreçtir. Enflamasyon olmadan, bakteri gibi patojenler kolayca vücudunuzu ele geçirebilir ve sizi öldürebilir. Kurkumin güçlü bir antienflamatuardır. Ayrıca geçmiş bir araştırmaya göre , doğru dozda kurkumin, ibuprofen ve aspirin gibi yaygın iltihapla mücadele ilaçlardan daha etkili bir anti-enflamatuar tedavi olabileceğini gösteriyor. (2)

Kurkumin, iltihaplanmada önemli rol oynadığı bilinen birçok molekülü baskılayabilir. Hücrelerinizin çekirdeklerine giren ve iltihaplanma ile ilgili genleri açan bir molekül olan NF-kB’yi bloke eder. NF-kB’nin birçok kronik hastalıkta önemli bir rol oynadığına inanılmaktadır (3).

Kalp Hastalıklarına Karşı Koruyucu

Yapılan bir araştırmaya göre, kurkuminin endotel fonksiyonunu veya kalbin içini ve kan damarlarını kaplayan ince zarın sağlığını geliştirebileceğini gösteriyor. Bir çalışma, egzersiz kadar etkili olduğunu bulurken, bir diğeri de Atorvastatin ilacı kadar işe yaradığını gösteriyor (4).

Kanseri Önlemede Yardımcı

Kurkamin, kanser tedavisinde faydalı bir bitki olarak incelenmiştir ve kanser büyümesini, gelişimini ve moleküler düzeyde yayılmasını etkilediği bulunmuştur . Yapılan araştırmalar sonucu, kanserli hücrelerin ölümüne katkıda bulunabileceğini ve anjiyogenezi (tümörlerde yeni kan damarlarının büyümesi) ve metastazı (kanserin yayılmasını) azaltabileceğini göstermiştir (5).

Birden fazla çalışma, kurkuminin laboratuvarda kanserli hücrelerin büyümesini azaltabildiğini ve test hayvanlarında tümörlerin büyümesini engellediğini göstermektedir (6).

Alzheimer Hastalığını Önlemede Yararlı Olabilir

Henüz bir tedavisi olmayan Alzheimer hastalığını önlemede yardımcı olabilir. Yapılan araştırmalar sonucu kurkuminin kan-beyin bariyerini geçtiği gösterilmiştir. Alzheimer hastalığının ayrıca iltihaplanma ve oksidatif hasara yol açtığını biliyoruz ve kurkuminin her ikisi üzerinde de faydalı etkileri olabileceği ortaya çıkmıştır.

Ek olarak, Alzheimer hastalığının önemli bir özelliği, amiloid plakları adı verilen protein yumaklarının birikmesidir. Araştırmalar, kurkuminin bu plakların temizlenmesine yardımcı olabileceğini gösteriyor. (7)

Depresyona Karşı Faydalı Olabilir

Kontrollü bir çalışmada, depresyonu olan 60 kişi rastgele üç gruba ayrıldı . Bir grup Prozac, diğer bir grup 1 gram kurkumin ve üçüncü grup hem Prozac hem de kurkumin aldı. 6 hafta sonra kurkumin, Prozac’a benzer gelişmelere yol açtı. Hem Prozac hem de kurkumin alan grup en iyi sonucu verdi. Bu çalışmaya göre kurkumin bir antidepresan kadar etkili olduğu ortaya çıktı. (8)

Kurkuminin beyin nörotransmiterleri, serotonin ve dopamini artırabileceğine dair bazı kanıtlar da vardır (9).

Tip 2 Diyabeti Önlemede Yardımcı

Kurkumin kan şekeri seviyelerini sabit tutmaya yardımcı olabileceğinden, tip 2 diyabeti önlemek veya tedavi etmek için yararlı bir araç olabilir. Yapılan bir çalımaya göre prediyabetli 240 yetişkin 9 ay boyunca izlendi. Kurkumin takviyesi almanın diyabet geliştirme olasılıklarını düşürdüğünü buldu.(10)

Kısacası araştırmalar sonucu edinilen bilgilere göre, vücudunuz ve beyniniz için büyük faydaları olan zerdeçala belki bir şans vermek isteyebilirsiniz.


Kaynak

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5664031/

https://www.nuffieldhealth.com/article/the-health-benefits-of-turmeric

https://www.healthline.com/nutrition/top-10-evidence-based-health-benefits-of-turmeric#TOC_TITLE_HDR_8

+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
Bu içeriği paylaşın

2 thoughts on “Zerdeçal Alabileceğiniz En Etkili Besin Takviyelerinden Biri Olabilir!”

  1. Avatar
    Sevgi Aydın

    Elifciğim senin yazılarını merak ve heyecanla bekliyorum yazdığın her yazı her konu yaşamımızda yeri olan faydalanabileceğimiz içelrikler. Aklımızda hic bir şüphe kalmadan uygulayabileceğimiz faydalı bilgiler…Bizlerİ aydınlattığın anlayacağınız yalın bir dille yazdığın her yazını hayatıma almaya çalışıyorum…Teşekkürler

Yorum bırakın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Scroll to Top