İlk Türk Astronot Uzaya Gidiyor! Canlı Yayını Nasıl İzleyebilirsiniz?

Türkiye’nin Millî Uzay Programı çerçevesinde 2021 yılında duyurulan çalışmalar sonucunda, bir Türk astronotun uzaya gönderilmesi kararı alındı. Bu önemli görev için seçilen isim ise Alper Gezeravcı oldu. Uzay yolculuğu için geri sayım başladı ve aslında fırlatma, 17 Ocak’ı 18 Ocak’a bağlayan gece planlanmıştı. Ancak SpaceX tarafından yapılan bir açıklama, fırlatmanın bir gün ertelenerek 18 Ocak’a alındığını duyurdu. Dolayısıyla Alper Gezeravcı, 18 Ocak Perşembe gecesini 19 Ocak Cuma’ya bağlayan saat 00.49’da uzaya doğru yola çıkacak.

Fırlatma töreni, internet üzerinden ücretsiz olarak izlenebilecek ve birkaç alternatifle erişim sağlanabilecek. SpaceX ve Axiom Space’in ortak yayını, fırlatmadan iki saat önce başlayacak. Bu canlı yayınları Axion Space’in YouTube kanalından ve SpaceX’in resmi X (Twitter) hesabından takip etmek mümkün olacak. Uzay meraklıları, bu platformlar üzerinden etkinliği anbean izleyebilir ve uzayın gizemli atmosferine katılabilirler.

Fırlatma törenini kalabalıklarla birlikte izlemek isteyenler için birçok seçenek bulunuyor. Ankara-Kızılay ve İstanbul-Taksim’de kurulan dev kubbeli planetaryumlar, uzay meraklılarına muhteşem bir deneyim sunacak. Ayrıca, Türkiye genelinde birçok bilim merkezi ve uzay eğitim merkezi, fırlatma törenini toplu olarak canlı yayınlarla izleme imkanı sağlayacak. Konya Bilim Merkezi, Bursa Gökmen Uzay Havacılık Eğitim Merkezi (GUHEM), Bilim Üsküdar, Antalya Bilim Merkezi, Gaziantep Müzeyyen Erkul Bilim Merkezi, Aksaray Bilim Merkezi, Trabzon Özdemir Bayraktar Bilim Merkezi ve Kayseri Bilim Merkezi gibi yerlerde uzayın heyecanını paylaşmak için bulunabilirsiniz. Unutulmaz bir uzay gözlemi için bu noktalardan birini tercih edebilir ve fırlatma anını canlı olarak izleyebilirsiniz.

+1
1
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
Bu içeriği paylaşın

Yorum bırakın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Scroll to Top