Fillerin Hortumlarıyla Suyu Emme Gücü Ne Kadardır?

Bir filin hortumuyla yapabildikleri gerçekten de inanılmazdır. Hortum aslında filin burnuyla üst dudağının birleşiminden oluşur. Güçlü, kıvrak ve hassastır.

Georgia Teknoloji Enstitüsü’nde yapılan yeni bir araştırmada, fillerin burun deliklerini genişleterek hortumlarında daha fazla alan açtığı ve bu sayede dokuz litreye kadar su taşıdığı bulunmuş. Filler ayrıca saniyede üç litre su çekebiliyor. Fillerin saniyede 150 metreye varan bu nefes çekme hızı, insan hapşırığından 30 kat daha yüksek.

Georgia Tech Mühendislik Fakültesi’nde yürütülen çalışmada araştırmacılar fillerdeki mekanik hareketlerden ilham alınarak, cisimleri hava hareketi yardımıyla tutup hareket ettiren daha verimli robotların yapılıp yapılamayacağını da araştırmış. Araştırmacılar fillerin, karada ve su altında emme kuvveti kullanan tek hayvan olduğunu keşfetmişler. Georgia Teknoloji Enstitüsü Makine Mühendisliğinden Prof. Dr. “Bir fil günde yaklaşık 400 kilo yemek yer, ancak her gün 18 saat boyunca hafif yiyecek ve su almak için hortumlarını nasıl kullandıkları hakkında çok az şey biliniyor” dedi. Çalışmayı yöneten öğrenci Andrew Schulz: “Görünüşe göre sandıkları valiz gibi hareket ediyor, gerektiğinde genişleyebiliyor.”

Schulz ve Georgia Tech araştırma takımı, Atlanta Hayvanat Bahçesi’ndeki veteriner hekimler ile beraber çalışarak fillerin çeşitli yiyecekleri nasıl yediğini incelemişler. Örneğin büyük şalgam küplerinde, hayvan küpleri tutarak toplamış. Daha ufak küpleri ise emerek yakalayıp, büyük bir vakumlama sesi (veya ağzında noddle höpürdeten bir insanın çıkardığı türden ses) çıkardıktan sonra sebzeleri ağzına götürmüş. Emiş işlemi hakkında daha fazla bilgi toplamak isteyen araştırmacılar, fillere üçgen şeklinde mısır cipsi vererek uygulanan kuvvet miktarını ölçmüşler. Hayvan bazen cipsi bastırıp nefesini içine çekerek, onu kırmadan hortumunun ucunda tutmuş. Bu durum, bir insanın nefes alarak ağzında kağıt parçası tutmasına benziyor. Diğer zamanlarda ise fil belli bir mesafeden emiş uygulamış ve cipsi hortumunun ucuna doğru çekmiş.

Georgia Tech Üniversitesi George W. Woodruff Makine Mühendisliği Fakültesi’nde profesör olan David Hu, “Filler, hortumlarını İsveç Çakısı gibi kullanıyor” diyor. “Kokuları tespit edebiliyor ve cisimleri tutabiliyorlar. Diğer zamanlarda ise cisimlere bir yaprak üfleyici gibi üfleyip onları uzaklaştırıyorlar ya da bir elektrik süpürgesi gibi kendilerine doğru çekiyorlar.”

Filleri akvaryumdan sıvı çekerken izleyen araştırmacılar, geçen süre miktarını ve çekilen su hacmini ölçmeyi başarmışlar. Hortum, sadece 1,5 saniyede 3,7 litre su çekmiş. Bu miktar, 20 tuvalet sifonunun aynı anda çalışmasına ve 24 duş başlığından dökülen su miktarına eş değer. Ultrasonik bir ölçüm cihazıyla da hortumun duvar ölçümleri alınmış ve hortumun iç kaslarının nasıl çalıştığına bakılmış. Hayvan bu kasları kasarak, burun deliklerini yüzde 30’a kadar daraltmış. Bunun sonucunda, duvarların kalınlığı azalmış ve burun hacmi yüzde 64 genişlemiş.

Araştırma takımı, uygulanan basınçlara dayalı olarak fillerin, Japonya’da saatte 480 km/s hızla giden hızlı trenler kadar yüksek hızlarda nefes çekebildiğini öne sürüyor. Hortumun kas hareketlerinin ardındaki mekanikleri ve fizikleri araştırarak, emme ve tutma kombinasyonlarından oluşan bu fiziksel mekanizmaları uygulamak suretiyle yeni robot yapma yöntemleri bulabiliriz” diyor Schulz. “Bu arada Afrika filinin nesli, avlanma ve doğal yaşam alanlarının kaybolması yüzünden tehlike altında. Filin hortumu, onu üzerinde araştırma yapmak için benzersiz bir tür haline getiriyor. Haklarında daha fazlasını öğrenerek, yabani ortamdaki filleri nasıl daha iyi koruyacağımızı öğrenebiliriz.”

İlk yayımlanma tarihi: 6 Haziran 2021
Güncellenme tarihi: 15 Haziran 2024

Kaynaklar
Kaynak 1, Kaynak 2, Kaynak 3, Kaynak 4

+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
Bu içeriği paylaşın

Yorum bırakın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Scroll to Top