Dün İnternette Neler Oldu? Facebook Tarihinin En Büyük Çöküşü ve Diğer Sitelere Erişim Problemleri

Facebook ve bünyesine barındırdığı Instagram, WhatsApp gibi uygulamalara dün akşam saatlerinden itibaren erişim sorunu meydana gelmişti.  Tüm akşam boyunca devam eden erişim sorunları süresince kullanıcılar bu uygulamaların hiçbirine ulaşamadı.

Konu hakkında resmi Twitter hesabı üzerinden açıklama yapan Facebook, sorunu çözmek için çalıştıklarını söylese de sorunun neden kaynaklandığı ile ilgili bir açıklama yapılmamıştı. Bu da Facebook’un hacklenmiş olduğu veya yalnızca teknik sorunlardan kaynaklandığı gibi çeşitli iddiaları beraberinde getirdi.

Kartları Basmadığı İçin Çalışanlar Ofislerine Girememiş

The New York Times‘dan teknoloji editörü Sheera Frenkel tarafından yapılan çarpıcı iddialara göre, iletişime geçtiği bir Facebook çalışanından aldığı bilgiler; şirketin ana binasına giriş için gerekli olan kimlik kartlarının çalışmadığı ve bu nedenle de Facebook çalışanlarının binaya giriş yapamayarak kesintiyle ilgili tespitte bulunamadıkları yönündeydi. Yani Facebook tarihinin en büyük kesintisi esnasında şirket personelleri ana ofise dahi giriş yapamıyordu.

“facebook.com” Alan Adı Satılığa Çıktı

Chad Loder adlı Twitter kullanıcısı, Facebook’la ilgili hayrete düşürücü bir bulgu paylaştı. Tweette yer alan görselde Facebook’un alan adının satılık olduğunu görülüyordu. Görenleri şaşkınlık içerisinde bırakan bu durum, kısa bir sürenin ardından yeniden Facebook Inc.’ye geri döndü.

Twitter’ın kurucusu ve CEO’su Jack Dorsey’den bu duruma tepki gecikmedi. Dorsey, söz konusu satış iddiasına ‘Kaç para?’ sorusuyla bambaşka bir boyut kazandırdı.

Öte yandan Facebook, kendi alan adı kaydını daha önce satın aldığı Registrarsafe üzerinden kaydediyor olduğundan, alan adının satışta olduğunu gösteren bu ilan, internet sitesinin kötü kodlanmış olmasından veya çöküş anında bundan ziyaretçi çekerek faydalanmak isteyen bazı fırsatçı alan adı satıcılarından kaynaklanmış olabileceğini düşündürüyor.

Sen de Başını Alıp Gitme Ne Olur 🎵
Twitter’da da Bazı Problemler Baş Gösterdi

İlgili platformların çökmesinin ardından kullanıcılar, mesajlaşmak için Telegram’a ve sosyal medya için Twitter’a akın etti. Telegram’a gelen yoğunluk nedeniyle uygulama yavaşlarken, Twitter’da kullanıcılar bazı özelliklerin çalışmaması ile ilgili sorun yaşadı.

Bütün bunlar olurken Twitter, anlık kullanıcı sayısında tarihinin rekorunu kırdı. Twitter’ın resmi destek hesabından yapılan açıklamaya göre: “Bazen normalden daha fazla insan Twitter kullanıyor. Bu anlara hazırlanıyoruz ama bugün planladığımız gibi gitmedi. Sorun yaşamış olabilirsiniz. Bu düzeltildi.” denerek sorunların giderildiği bilgisi paylaşıldı.

1,5 Milyar Facebook Kullanıcısının Kişisel Verileri Satışa Çıkarıldığı İddia Edildi. Hacker Grubu Anonymous’tan Bu Konu Hakkında Açıklama Geldi

Paylaşılan bilgilere göre bir hacker forum sitesinde 1,5 milyar Facebook kullanıcısının verilerinin ele geçirildiğine dair bir gönderi paylaşılmıştı. Bu paylaşımın Eylül ayının sonunda yapıldığı anlaşıldı. Yani durum dün yaşanan erişim probleminden daha önceye dayanıyordu. Sonrasında ise sitede yazana göre bu veriler satışa çıkarıldı.

Ele geçirildiği ve satışa çıkarıldığı iddia edilen kişisel veriler arasında isim, soyisim, e-posta adresi, konum, cinsiyet, telefon numarası ve kullanıcı adı gibi özel kişisel bilgiler yer alıyordu. Satışa sunulan bu veriler için 1 milyon kullanıcı başına 5 bin dolar istendiği bilgisi paylaşılmıştı.

Öte yandan bu verilerin geçtiğimiz sene yine bir hacker tarafından Facebook’tan sızdırılıp satışa çıkarılmış eski veriler olabileceği iddiaları da gündemdeydi. Bugün ise ünlü hacker grubu Anonymous, resmi hesabından paylaştığı tweette kesinti sırasında ortada dolaşan “1,5 milyar kullanıcının bilgilerinin satışa çıktığı” haberini yalanladı. Bu verilerin yalnızca Facebook ile paylaşmayı kabul ettiğiniz ve herkesin görebildiği bilgiler olduğu bilgisi paylaşıldı.

Facebook tarafından yapılan açıklamada “… Ayrıca kapalı kaldığımız süre boyunca kullanıcı verilerinin ihlal edildiğine dair hiçbir kanıtımız yok.” denerek bu iddia yalanlanmış oldu.

2008’den Bu Yanan Yaşanan En Büyük Kesinti

Facebook, 2008 yılında yaşadığı büyük bir hata nedeniyle benzer şekilde erişim sorunları yaşamış ve erişim problemi 24 saat boyunca devam etmişti. Bu süreçte o dönem kayıtlı olan 80 milyon kullanıcı platforma ulaşamamıştı. Dün yaşanan 7 saatlik kesinti, 2008’den bu yana gerçekleşen en uzun kesinti oldu.

Bu Durum Facebook’a Kaça Mal Oldu?

Yaşanan yaklaşık 7 saatlik kesinti sürecinde dünya sayısız komplo teorisiyle çalkalanırken Facebook şirket hisse senetleri düşüşe geçti. Hisseler saatler içinde yüzde 5 gerilerken, şirketin kurucusu Mark Zuckerberg kişisel servetinden 6,7 milyar dolar kaybetti. Bu devasa kayıp en zenginler sıralamasını bile etkileyerek Zuckerberg’ün bir sıra düşerek Bill Gates’in arkasına yerleşmesine ve dünyanın en zengin beşinci insanı olmasına neden oldu.

Üstelik hisseler yaşanan krizden önce de yapılan haber ve iddialar nedeniyle düşüş halindeydi. Eski Facebook çalışanı Frances Haugen şirket içerisinden büyük bilgileri kamuoyu ile paylaştı. Yapılan açıklamalara göre, Facebook’a yönelik ciddi suçlamalarda bulunan Haugen, şirketin nefret söylemi karşısında kârlılığa öncelik verdiğini belirtmişti.

Hizmetlerin yeniden aktifleşerek kullanılabilir hale gelmesinin ardından şirket hisseleri yavaştan toparlanma hareketleri göstermeye başlamış durumda.

Beyaz Saray’dan Açıklama Geldi

Beyaz Saray Sözcüsü Jen Psaki, 4 Ekim tarihinde basına yanasıyan eski Facebook yöneticisi Frances Hauhen’in açıklamalarına da değinerek “İletişim platformları kontrol edemeyecekleri bir güce sahip olduklarını kanıtladılar.” açıklamasında bulundu. Bu vesileyle sosyal medya devlerine hükümetlerin düzenlemeler getireceğinin ilk sinyali verilmiş oldu.

Neden Çökmüş?

Facebook, mühendislik blogunda paylaşılan yazı ile olayların perde arkası açıklandı. Yapılan açıklamada “Mühendislik ekibimiz, veri merkezlerimiz arasındaki ağ trafiğini koordine eden omurga yönlendiricilerindeki yapısal değişikliğin, merkezler arasındaki iletişimi kesintiye uğratan sorunlara neden olduğunu tespit etti. Ağ trafiğinde yaşanan bu kesinti, veri merkezlerimiz arasındaki iletişimi kademeli olarak etkileyerek hizmetlerimizin durmasına sebep oldu.” dendi ve bu süreçte veri ihlali yaşandığına dair hiçbir kanıt olmadığı belirtilerek özür dilendi.

Sosyal Medyanın (Twitter’ın yani :)) Diline Düşmüşlerdi Tabii

Kelimenin tam anlamıyla herkese merhaba
Sorunlarını çözmek yerine Twitter’da takılan resmi WhatsApp hesabı 🙂

Twitter ile McDonald’s arasında geçen muhabbet pek çok insanı güldürdü:

TW: Kelimenin tam anlamıyla herkese merhaba

MC: Merhaba size ne verebilirim?

TW: 59.6 milyon arkadaşım için nugget

McDonald’s ise “Burada mı yoksa paket mi” diye yanıtlayarak tatlı bir gönderme yapmış oldu.

Daha pek çok onaylı resmi şirket hesaplarından gelen eğlenceli yanıtlar olsa da, insanların sosyal medyaya erişemediğinde yaşadığı sıkıntılar ve sosyal medyanın bizi nasıl kendine bağladığını net bir şekilde görmüş ve yaşamış olduk.

Bu noktada yazıyı sonlandırmadan evvel sizlere önermek istediğim bir dizi bölümü ve iki yazımız mevcut.

Dizimiz bu konularda akla ilk gelen bilim kurgu dizilerinden Black Mirror elbette. 5. sezon 2. bölümü olan “Smithereens” bölümünde sosyal medyanın insanları nasıl esir aldığı ve insanların hayatlarını nasıl etkilediği gözler önüne seriliyor. Bölümün fragmanına buradan ulaşabilirsiniz:

Bahsetmek istediğim diğer yazılarımıza ise aşağıdaki bağlantılardan ulaşabilirsiniz. Sosyal medya sizi ne kadar yönetiyor ve dijital detoks ile dizginleri nasıl ele alabilirsiniz konusunda bilinçleneceğiniz keyifli yazılar.

Bir başka yazıda görüşmek üzere, hoşça kalın.

+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
Bu içeriği paylaşın

Yorum bırakın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Scroll to Top