[GÜNCELLEME] 01:53

Tweet gönderme özelliği yeniden aktifleşmiş görünüyor.

[GÜNCELLEME] 01:31

An itibariyle Twitter’a erişimin kısmen kaldırıldığı bilgisi mevcut olmakla birlikte, herhangi bir paylaşım yapılamadığını görüyoruz. Tweet göndermek istediğimizde VPN açık veya kapalı fark etmeksizin “Günlük Tweet gönderim sınırını aştın.” uyarısı alıyoruz.

Ülkemizin yaşadığı felaketlerin ardından yardım çalışmaları özellikle Twitter başta olmak üzere çeşitli sosyal medya platformları üzerinden örgütlenen insanlar aracılığıyla devam ediyor. Bu süreçte internet bağlantısı olan enkaz altındaki bazı depremzedeler de bu sistemler aracılığıyla adres ve sağlık bilgilerini yardım istemek amacıyla kullanmaktaydı.

Ne yazık ki dün (8 Şubat Çarşamba 2023) akşam saatlerinde Twitter, TikTok ve Ekşi Sözlük gibi platformlara erişimin sağlanamadığı görüldü. Resmi bir açıklama gelmemiş olsa da, akla mantığa sığmayan şekilde, böyle bir dönemdeyken erişim engeli getirildiği yönünde bilgiler mevcuttu. İnsanlık suçu olarak değerlendirilebilecek bu saçmalığı aşmak ve kurtarma çalışmalarına devam edebilmek amacıyla insanlar VPN yöntemlerini kullanmak mecburiyetinde bırakılmakta. Bu durum afet bölgesinde cihazların pil tüketimini artırıyor olabilse de, başka şans bırakılmadığı için sizinle erişim sağlayabileceğiniz ücretsiz VPN uygulamaları paylaşıyoruz.

VPN – Super Unlimited Proxy

Uygulama yaptığımız denemelerde ücretsiz versiyonu ile Twitter’a sorunsuz olmasa da mobil erişim sağlayabiliyor. Ayrıca ücretiz olarak çeşitli konum değiştirebilme özelliği bulunmakta.

Google Play (Andorid) | Apple App Store (iPhone)

Free VPN ZenMate-Best VPN

Bilgisayarlardan erişim için hızlı çözümlerden biri olan ZenMate VPN hizmeti Chromium tabanlı internet tarayıcılarında hızla eklenip aktifleştirilerek ücretsiz şekilde kullanılabiliyor. Ücretsiz versiyonu konum için birkaç ülke değiştirmeye müsaade etmekte.

Chrome Web Store (Tarayıcı eklentisi)

Bu eklentiyi Google Chrome dışında Microsoft Edge, Opera gibi farklı Chromium tabanlı web tarayıcılarında da kullanabilirsiniz.

HotspotShield VPN & Wifi Proxy

Bu mobil uygulamalar da ücretsiz ve reklamlı versiyonu ile erişim sağlama konusunda yardımcı olabilecek bağlantı sunmakta. Reklam izleme ardından 15 dakika VPN bağlantısı sunuyor. Yaptığımız denemelerde bağlantı kurma konusunda kesintili de olsa erişim sağlamaya yardımcı oldu.

Google Play (Andorid) | Apple App Store (iPhone)

Aşağıda denemediğimiz, ancak diğer sitelerce tavsiye edilen VPN hizmetlerini görebilirsiniz;

  • ProtonVPN
  • 1.1.1.1
  • TunnelBear
  • Hotspot Shield
  • Windscribe
  • NordVPN
  • Express VPN 
  • IPVanish

Bu VPN hizmetleri hakkında bilgi almak için Webtekno’nun içeriğini ziyaret edin.

Bu içeriği paylaşın
Yazar hakkında

Cenk Dunat

Merhaba, ben Cenk! Moletik.com’un kurucusu ve içerik üreticisiyim. Marmara Üniversitesi Biyoloji bölümü mezunuyum. Burada herkes için anlaşılır bilim üretmek ve yayınlamak amacıyla ekipçe çalışmaktayız. Bu yolculukta içeriklerimizi paylaşarak ve yorum yaparak bizi desteklemeyi ve hesaplarımızı takip etmeyi unutmayın :)

Yorumlar

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir